41-годишният Янис Лалас, който бе обвинен, но по-късно оправдан за убийството на разследващия журналист Йоргос Карайваз през 2021 г., бе открит мъртъв в хотел в района на Арахова, Централна Гърция.
Според информация на в. „Катимерини“, тялото на Лалас е било намерено с огнестрелни рани в хотелска стая, наета от руски бизнесмен. Сигналът до полицията е подаден от жена, станала свидетел на инцидента.
Разследващите предполагат, че става дума за поредно кърваво разчистване на сметки между групировки от гръцката мафия. Убийството е извършено с оръжие тип „Калашников“, а в близост до мястото е открит изгорял автомобил, който вероятно е използван при престъплението.
Лалас е бил добре познат на гръцките служби като лице, свързано с организираната престъпност. През май той оцеля при предишен опит за убийство в Ано Лиосия, северно от Атина.
До момента няма информация за задържани, а разследването продължава.
Миналото на Лалас и убийството на Йоргос Карайваз
Янис Лалас и брат му Ефстратиос бяха обвинени за бруталното убийство на журналиста Йоргос Карайваз, застрелян с 13 куршума на 9 април 2021 г. пред дома си в атинското предградие Алмос. Извършителите пристигнаха с мотор и избягаха секунди след разстрела.
Братята категорично отричаха участие и в крайна сметка бяха оправдани поради липса на достатъчно доказателства.
Прокуратурата обаче не изключва връзка между убийството на журналиста и неговата професионална дейност. Карайваз беше един от най-опитните криминални репортери в Гърция и разследваше случаи, свързани с мафиотски структури и корупция в полицията.
„Катимерини“ припомня, че той е бил ключов свидетел по разследване на Националната разузнавателна служба за незаконни дейности в периода 2015–2017 г., включително проституция и хазарт, в които са замесени и полицейски служители.
Гръцките служби отново под натиск
Новото убийство поставя въпроси около сигурността на лицата, замесени в мафиотски дела, както и за връзките между подземния свят и държавните структури. Случаят на Лалас подчертава продължаващата нестабилност в гръцкия криминален свят – особено след серията разстрели на влиятелни фигури през последните години.
Полицията в Арахова и прокуратурата в Ламия продължават разследването, като не се изключва възможността убийството да е било поръчково.