От Киев отхвърлиха оферта на Кирил Петков, с която той се хвалеше много

Украинският министър на инфраструктурата заяви, че засега е невъзможно Варна да разпределя стоките, защото черноморският ни порт не е свързан с железопътна линия

България не може да е транспортен хъб за украински стоки. Това обяви министърът на инфраструктурата на Украйна Александър Кубраков по време на изслушване в Комисията по транспорт и туризъм в Европейския парламент, пише Труд бг

Кубраков беше попитан от българския евродепутат Петър Витанов как пристанище Варна може да помогне за възстановяване на веригата на доставки. Кубраков отговори, че засега това е невъзможно, защото черноморският ни порт не е свързан с железопътна линия.

Зеленски с голямо обещание към Петков, а нашият премиер се зарече да се върне в Киев, за да... БЛИЦ TV

Това е и причината украинският износ да се осъществява главно през румънското пристанище Констанца. От думите му стана ясно също така, че опцията стоки да се транспортират през България изобщо не е дневен ред и Украйна търси транспортни коридори през портовете на прибалтийските държави. 

Думите на Кубраков пред евродепутатите са в пълен противовес на казаното преди седмици от премиера Кирил Петков.

След връщането си от Украйна, където отиде с част от коалиционните партньори, той обяви, че Варна ще стане транспортен хъб, а украинците нямат търпение да изнасят през него житото си.

Оказва се обаче, че властта в Киев действа по съвсем други сценарии за възстановяване на доставките, а липсата на инфраструктура не включва България да има някаква роля в тях. 

Освен за затруднените доставки украинския министър говори пред евродепутатите и за пораженията, които са нанесени на страната му към днешна дата.

Войната в Украйна продължава вече трети месец, а инфраструктурата на страната е 70% унищожена.

Директните щети за инфраструктурата към днешна дата се изчисляват на 92 милиарда долара. 500 милиарда долара е загубата за цялата икономика.

Разрушени са напълно 7 летища, 1200 моста, 6000 километра пътища. Блокирани са всички пристанища на Черно и Азовско море, както и транспортът през река Днепър. 

Евродепутатите се обединиха около мнението, че загубите не само за Украйна, но и за цяла Европа ще са огромни и войната трябва да приключи по най-бързия начин, защото континентът може да бъде застигнат от невиждана криза.