В Канада е потвърден първи смъртен случай вследствие на морбили от началото на възраждането на болестта през миналата година, пише "Дарик".
Недоносено бебе от провинция Албърта е починало малко след раждането, след като майка му се е заразила по време на бременността, съобщи министърът на здравеопазването на Албърта Адриана ЛаГрейндж.
През юни друго недоносено дете със същата диагноза също почина, но тогава властите не потвърдиха морбили като пряка причина за смъртта.
Най-застрашени
Министър ЛаГрейндж подчерта, че най-застрашени са децата под 5 години, бременните жени и хората с отслабена имунна система.
Канада обяви морбили за елиминирано заболяване още през 1998 г., благодарение на масовата ваксинация. Въпреки това от началото на 2025 г. вече са регистрирани 5006 случая, основно в провинциите Албърта и Онтарио. В 88% от тях засегнатите не са били ваксинирани.
Епидемия
Настоящата епидемия започна през октомври 2024 г. в източната провинция Ню Брънзуик и се разпространи най-вече сред менонитски, амишки и други анабаптистки общности, традиционно с ниски нива на имунизация.
Морбили е силно заразен респираторен вирус, който се предава по въздушно-капков път – чрез кашляне, кихане или дори близък контакт.
Заболяването причинява висока температура, обрив и респираторни симптоми, но може да доведе и до тежки усложнения като пневмония, енцефалит и дори смърт.