Германските компании DEUTZ и ARX Robotics стартираха серийно производство на безпилотни наземни системи Gereon в завода си в Улм. Първите произведени дронове се очаква да бъдат доставени в Украйна в края на лятото, съобщава РБК-Украйна, позовавайки се на заявки за предварително освобождаване от DEUTZ.
„За да доставим Gereon в Украйна, ние увеличаваме производството в нашия завод в Улм. По този начин стратегическото партньорство с ARX Robotics е да получим значителен принос от ценната европейска отбранителна политика чрез подкрепа на Украйна“, заяви генералният директор на отбранителното дъщерно дружество DEUTZ Марко Гере.
Компанията посочва още, че серийното производство може да продължи през следващите години. Първите системи, произведени в завода в Улм, се планира да бъдат доставени в Украйна в същия период.
Базираната в Мюнхен компания за отбранителни технологии ARX Robotics разработва безпилотни, софтуерно базирани наземни отбранителни системи. Стратегическото партньорство между ARX Robotics и DEUTZ беше планирано за 2025 г.
Освен бързото разширяване на индустриалното производство, партньорството включва и прехвърляне на задвижващи системи DEUTZ към безпилотните наземни системи на ARX Robotics. Става дума за батерийно-електрически задвижвания, а в бъдеще — и за компактни двигатели с вътрешно горене или хибридни електроцентрали.
Двете компании планират също да разработят интерфейс, който да свързва базираната на изкуствен интелект софтуерна платформа на ARX Robotics — Mithra OS, с електроцентралите на DEUTZ.
По данни на РБК-Украйна, позоваваща се на свои източници, Украйна и Германия подготвят цялостна система за защита на целия европейски континент. Според изданието проектът ще позволи прехвърляне на балистични ракети, което ще се отрази на недостига на възможности за европейските страни.
Източник: Фокус