Потрес: Швейцария с нестандартно искане, вместо шоколад, децата да се хранят с...
Наскоро ученици в средно училище в покрайнините на Цюрих се събрат около маса, отрупана със закуски, направени от насекоми
В Швейцария, страната на сиренето и шоколада, децата откриват някои по нестандартни удоволствия от яденето, като им се предлагат червеи, скакалци и щурци.
Наскоро ученици в средно училище в покрайнините на Цюрих се събрат около маса, отрупана със закуски, направени от насекоми. Те бързат да опитат подправени червеи, щурци, поръсени с червен пипер, и бисквити, направени с брашно от смлени щурци, съобщава Wall Street Journal.
„Няма вкус на буболечка“, споделя Ана Муньос, на 13 години, докато похапва щурец. „Просто има вкус на това, с което е подправено“, добавя тя. След това момичето изяжда няколко брашнени червеи с лют пипер, при което прави кисела физиономия.
През 2017 г. Швейцария стана първата страна в Европа, която разреши насекомите да се продават като храна след натиск от лобистка кампания от стартъп компании за ядливи насекоми. Това беше лесната част. Сега компаниите трябва да преодолеят предубедеността у хората, които свързват насекомите с гниене и зараза.
За да направи това, индустрията набира потребители, чиито вкусове са все още се развиват. Тимъти Оливие, който работи за Swiss Insects, асоциация от компании, които продават буболечки за човешка консумация, организира дегустацията в средните училища. През последните четири години той обикаля швейцарските училища, представяйки ползите от яденето на насекоми.
„Те са млади, по-отворени към новостите“, отбеляза Оливие., добавяйки: „В един момент, ако не утре, то по-късно, те ще включат насекоми в хранителните си навици“.
Доскоро западната цивилизация се стремеше да държи насекомите далеч от храната. Регулаторите ги разглеждат като заплаха за човешкото здраве. Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) класифицира насекомите, които не са умишлена хранителна съставка, като „мръсотия“. Но сега все повече държавни служители, академици и компании искат да превърнат насекомите в характеристика, а не в грешка, на западната кухня.
Насекомите представляват щадящ околната среда източник на протеини и витамини и генерират част от парниковите газове при отглеждането на едър рогат добитък, свине и други животни за консумация. Учените казват, че буболечките са безопасни за консумация, при условие че са отгледани в контролирана среда.
Много хора в Азия, Африка и Южна Америка ядат насекоми, от пържени скакалци в Тайланд до печени мравки в Колумбия. Няколко деца на презентацията на Оливие споделят, че са свикнали с такива същества поради посещения на семействата си в чужбина.
„Вече ям доста насекоми, когато отида в Колумбия, така че не трябва да ги ям тук“, изтъква 13-годишен ученик.
През 2021 г. Европейският съюз (ЕС) последва Швейцария и досега е разрешил четири вида насекоми за консумация от човека: жълти червеи, мигриращи скакалци, щурци и малки брашнени червеи. FDA действа по-малко ограничително: неволните грешки се считат за замърсители, но агенцията не възразява срещу умишлено въвеждане на такива съставки, стига продуктът да е направен в съответствие с добрите производствени практики.
Все пак компаниите се борят да намерят клиенти за продуктите си на Запад.
„Веднъж не сме имали проблеми да накараме хората да ядат насекоми“, каза Бастиен Рабастенс, основател на базираната в Париж Jimini’s, която продава брашнени червеи със солен маслен карамел, скакалци с жълто къри и множество други ястия, базирани на насекоми. „Истинското предизвикателство за нас е, че това няма да е само един път, като поставим отметка в квадратчето „Ял съм насекоми“ като „Скачал съм с парашут“.“
Пандемията също не помогна споделя Бастиен Рабастенс, основател на базираната в Париж Jimini, която продава брашнени червеи със солен маслен карамел, скакалци с жълто къри и множество други ястия, базирани на насекоми. Потребителите не са склонни да ядат буболечки, докато седят вкъщи изолирани. Съвсем наскоро десни политици в цяла Европа нададоха гласност, след като през януари ЕС разреши брашното от щурци като хранителна съставка.
„Тази Европейска комисия (ЕК) – която се поддава на лобитата против месото и която подкопава нашето земеделие и нашата гастрономическа култура – не я искам повече!“ изтъква Лоран Дюплом, френски сенатор и фермер. „Каня тези, които искат да ядат щурци, да дойдат и да ги хапнат директно от моите ливади: Те ще бъдат натурални, цели, несмлени и непреработени!“, добавя тя.
Движението за консумация на насекоми започва на Запад преди десетилетие, когато Организацията по прехрана и земеделие публикува доклад от 200 страници, изтъкващ техните предимства. Оттогава инвеститорите са вложили милиарди долари в бизнеса с отглеждане на насекоми за храна на животните. Десетки компании в САЩ и Европа също започнаха да продават буболечки директно на хората.
През 2014 г. Рабастенс започва дългогодишна съдебна битка с френското правителство, след като префектурата на Париж конфискува 209 кутии с буболечки на Jimini на изложение. Спорът стига чак до Съда на ЕС, който застава на страната на Рабастенс през 2020 г.
В Швейцария Essento успява да накара двете най-големи вериги супермаркети в страната да продават нейните продукти - постижение, което остава неуловимо за повечето компании за ядливи насекоми в Европа. Фирмата отглежда собствени брашнени червеи в малко съоръжение в хълмовете северно от Цюрих.
Процесът е прост: малките яйца се поставят върху органично зърно в пластмасови кутии, като се добавя малко вода. Червеите са готови за изваждане след няколко седмици.
След това червеите се варят в специален уред, който ги убива незабавно. Процесът има за цел да отговори на нарастващите опасения в индустрията, че насекомите страдат, когато биват убити.
„Не знаем какво чувстват“, признава Бен Щайнер, ветеринарен лекар, който управлява фермата. „Каквото и да правим, вероятно е добра идея да бъдем бързи“, добавя той.
Наличието на закуски от ядливи насекоми по рафтовете на швейцарските супермаркети означава, че много деца, присъстващи на презентацията на Оливие, вече са ги опитвали. 13-годишната Сидни Солдини наскоро купува подобна закуска и предлага на приятелите си на шега без да им казва какво има вътре. „Като си помисля за насекомите, това е малко отвратително, но беше вкусно“, изтъква Сидни.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук