Потресаваща драма в небето над Великобритания

„Mayday, mayday, mayday fuel“ - самолет с изчерпано гориво е принуден да чака, за да се приземи

https://blitz.bg/svyat/potresavashta-drama-v-nebeto-nad-velikobritaniya_news1067330.html Blitz.bg

Пътнически самолет с 300 души на борда е бил принуден да изчака, докато друг самолет получи разрешение да кацне. Това се посочва в доклад на отдела за разследване на въздушни произшествия (AAIB).

Боинг 787 на TUI в крайна сметка се е приземил в Бирмингам, след като е бил отклонен от Манчестър при силен вятър, и след това се е отклонил от летище Ийст Мидландс, пише BBC.

Първият заход за кацане е трябвало да бъде прекратен поради силните ветрове, което означава, че друг самолет е получил приоритет за кацане.

Неопоисуема паника на борда на самолет заради "Дара", пилотите обръщат курса

В крайна сметка самолетът се е приземил с по-малко от две трети от планираното минимално количество гориво.

Самолетът е изпълнявал нощен полет през Атлантическия океан от Канкун, четири дни преди Коледа 2023 г., като прогнозите са били за силни ветрове над Северна Англия.

Заредено е допълнително гориво, за да се отчете възможността за отклоняване на полета.

Полетът е трябвало да се приземи на летище Манчестър, но след като е задържан заедно със седем други самолета в очакване ветровете да утихнат, лошото време е попречило на самолета да се приземи.

Пренасочването към летище Ийст Мидландс в Лестършир се оказало неуспешно, тъй като там не е имало място за самолета. Затова той продължил към Бирмингам.

Първият опит за кацане там е прекъснат поради предупреждение за вятърна буря от бордовото оборудване.

След това, въпреки че полетът на TUI заявява „Mayday, mayday, mayday fuel“, друг самолет получава разрешение да кацне преди него.

В крайна сметка самолетът се приземява с 1250 кг гориво на борда, при изчислен безопасен минимум от над 1900 кг.

291 пътници и 10 души екипаж не са пострадали.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
1 Коментара
РВД
преди 1 година

Писачите не се научиха. Летище не се затваря, освен ако полосата/пистата не е частично или цялостно разрушена. Също така, ако в момента се извършват ремонтни дейности със специализирана техника на пистата.. За всичко друго Командира на самолета решава дали да се приземи или не. Дори (Командира), ако реши, може да предприме презимяване и на летище с разрушена/ремонтираща се писта по негово желание, като уведоми ръководителя на полети за това си ршение.

Откажи