Путин пристигна в Пекин и седна на маса с ... ВИДЕО
Посещението на руския лидер се провежда на фона на засилваща се подкрепа на Китай за Москва в спора ѝ с Украйна
Путин и Си да водят преговори на частен обяд. Руският президент Владимир Путин пристигна днес в Пекин за откриването на Зимните олимпийски игри и за разговори с китайския си колега Си Цзинпин, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Посещението на руския лидер се провежда на фона на засилваща се подкрепа на Китай за Москва в спора ѝ с Украйна, който заплашва да доведе до въоръжен конфликт.
Присъствието на Путин го прави най-високопоставения гост на събитието след решението на САЩ, Великобритания и други страни да не изпращат свои дипломатически представители в знак на протест срещу нарушенията на човешките права в Китай и отношението към уйгурите и други мюсюлмански малцинства в страната.
Путин и Си да водят преговори на частен обяд. Това е първата лична среща между двамата лидери от 2019 г. насам, в момент, когато страните им съгласуват все повече външните си политики, включително в световни организации като ООН, в противовес на водения от САЩ блок.
Лидерите на петте бивши съветски централноазиатски страни, които поддържат близки връзки с Русия и Китай, също присъстват на Олимпиадата, както и други страни, които имат политически и икономически интереси, свързани с Пекин.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, лидерът на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус и генералният директор на Световната организация за интелектуална собственост Дарен Тан са сред другите пристигнали вчера високопоставени лица.
Очаква се преговорите между Путин и Си да се фокусират върху координирането на външните политики. Руският президент написа в статия, публикувана вчера в Синхуа, че Москва и Пекин играят "важна стабилизираща роля" в глобалните дела.
Той отправи критики срещу "опитите на някои страни да политизират спорта в полза на своите амбиции", очевидно визирайки водения от САЩ дипломатически бойкот, отбелязва АП.
Съветникът на Путин Юрий Ушаков заяви, че Москва и Пекин планират да публикуват съвместно изявление, отразяващо общите им възгледи за глобалната сигурност. Очаква се представители на двете страни да подпишат над 10 споразумения за търговията, енергетиката и други въпроси.
Ушаков отбеляза, че Русия и Китай имат близки или идентични позиции по повечето международни въпроси и заяви, че Пекин подкрепя искането на Москва за гаранции за сигурността ѝ.