Референдумът във Великобритания започна: Цената на излизането ще е война?

Решава се съдбата на обединена Европа и стабилността на мира на Стария континент

Референдумът във Великобритания по въпроса за членството на страната в ЕС започна. Ако „Брекзит” (от английските думи Britain (Британия) и exit (излизане)) успее, Обединеното кралство ще стане първата държава, която ще напусна европейската общност. Право на глас имат 46,5 млн. британски граждани. Гласуването започва в 7:00 ч. тази сутрин (местно време) и ще продължи до 22:00 ч. Изходът от вота остава непредвидим, защото до последно проучванията не могат да покажат превес на една от двете страни.

На бюлетината за референдума е изписан следният въпрос: „Трябва ли Обединеното кралство да остане член на Европейския съюз или да напусне Европейския съюз?“. Която от двете страни получи повече от половината гласове, тя печели. Очаква се избирателната комисия да оповести крайният резултат от референдума в петък сутринта.

Причините за референдума, според британските политици, са „диктаторските условия” на ЕС, включително и по въпроса за миграционната криза. Някои смятат, че ЕС изсмуква от Великобритания купища пари и подкопава британската демокрация.
 
В същото време германците се боят, че Великобритания действително може да гласува за напускане, смята Дагмар Енгел, наблюдател на DW.
 
Министърът на финансите на Германия Волфганг Шойбле, смятащ се за привърженик на суровите мерки, сформулира дилемата, пред която са се оказали европейците. Когато през март той бе попитан в Лондон, какво ще прави Германия, ако Великобритания напусне ЕС, той отговори: „Ще плаче”.
 
Ангела Меркел запази сравнително мълчание относно „Брекзит”, но ако до нея няма микрофон, то може да се чуе думичката „fürchterlich” (ужасно, страшно), когато стане дума за евентуалното напускане на Великобритания.
 
Според Енгел, сложното съхраняване на баланса е възможно само тогава, когато всичките най-големи страни в Европа ежедневно участват в приемането на решения, както по сериозните въпроси, така и относно най-малките детайли.
 
„Без Лондон ЕС ще започни да губи равновесие и Берлин ще се окаже в ситуация на доминиране, в която той не иска да бъде и с която той не е в състояние да се справи. Как това може да изглежда, германският министър вече знае – може да бъдат питани и гърците: Никой вече не вярва на Германия, че тя действа само в интерес на европейските интереси”, отбелязва той.
 
Според наблюдателя на DW, цената на „Брекзит” може да бъде прекратяването на мира в Европа. „През първата половина на миналия век европейските проблеми се решаваха по пътя на войната, но през втората половина, благодарение на договорите, подписани в Рим, Маастрихт и Лисабон, в Европа се възцари толкова стабилен мир, че в новия век той вече бе вземан за даденост. Но това далеч не е така – много военни решения отново изгледат доста приемливи, достатъчно че да се погледне на Изтока на Европа”, пише той.
 
Авторът не изключва, че още след 13 години може отново да бъдат видени корабите на противника как бродят из Ла Манша.
 
Икономическите последствия от референдума
 
В материала „Нобелови лауреати предупреждават за дългосрочни последствия от „Брекзит””, публикуван в навечерието на референдума, икономистите предупредиха:
 
- хаос в търговията със САЩ, Китай и Канада
 
- спад в инвестициите и съкращаване на работните места
 
- срив в курса на британската лира
 
- възможна банкова криза
 
Какви са шансовете
 
Според последните социологически проучвания, броят на противниците и поддръжниците на „Брекзит”  на практика е равен
 
За излизане на Великобритания ще гласуват 45%, против 44 за оставането. The Telegraph дава други цифри: 51% за „оставане”, 49% за „напускане”.
 
Изданието The Economist пише, че напускането на ЕС ще подкрепят 43% от британците, против ще са 44%.

ОЧАКВАЙТЕ ЕКСКЛУЗИВНИ ПОДРОБНОСТИ ЗА СЪДБОВНИЯ РЕФЕРЕНДУМ, КОЙТО МОЖЕ ДА РАЗМЕСТИ ТЕКТОНСКИТЕ ПЛОЧИ НА ЕС, В БЛИЦ!
 

  • Категории: Свят
  • Тагове: