Решаващи часове: Блинкен е в Киев, Зеленски чака разрешение да удари Русия
В рядко съвместно посещение в чужбина държавният секретар на САЩ и британският външен министър се срещнаха с висшите лидери на Украйна
Първите дипломати на САЩ и Великобритания Антъни Блинкън и Дейвид Лами проведоха среща в Киев с украинския президент Володимир Зеленски, като обявиха нова помощ за страната му.
Отразявайки събитието, западната преса е насочила вниманието си най-вече върху въпроса за ударите с ракети с голям обсег навътре в руската територия, за което Украйна отчаяно настоява.
В рядко съвместно посещение в чужбина държавният секретар Антъни Блинкън и британският външен министър Дейвид Лами се срещнаха с висшите лидери на Украйна в Киев, за да обсъдят укрепването на украинската армия и дали да ѝ се позволи да използва далекобойни ракети за удари дълбоко в Русия, съобщава „Ню Йорк Таймс“.
Изданието отбелязва, че срещата се провежда, докато администрацията на Байдън се бори да ограничи помощта за Русия от Иран, Северна Корея и Китай и докато президентските избори в САЩ започват да хвърлят сянка над конфликта.
Според „Уолстрийт Джърнъл“ Блинкън е дал сигнал, че Западът обмисля дали да позволи на Киев да нанася удари дълбоко в руска територия със западно оръжие, след като Русия е добавила ирански балистични ракети в арсенала си и е предприела контраофанзива в Курска област, целяща изтласкването на навлезлите в нея миналия месец украински сили.
Президентът Володимир Зеленски иска разрешение да използва американски ракети с голям обсег за удари дълбоко в Русия. Преговорите за това се проведоха на фона на виещите сирени за въздушна тревога, които изглежда подчертават неотложността на този въпрос, отбелязва в своя материал по темата „Вашингтон пост“.
Украинците твърдят, че позволението да използват такова оръжие за удари по цели на руска територия би намалило заплахата, като принуди Кремъл да изтегли ключови сили по-дълбоко в територията си и се съмняват в твърденията на САЩ, че подобен ход би предизвикал опасна ескалация от страна на Путин.
„Това може би е някаква мистификация. В нея няма нито един рационален аргумент от страна на САЩ. Многократно сме доказвали, че Путин не може да направи нищо ново в отговор“, коментира пред изданието украински служител, говорейки при условие за анонимност, за да обсъди откровено проблема.
Вестник „Хил“ отбелязва засилващия се вътрешен натиск спрямо администрацията на Джо Байдън. Редица републиканци от Камарата на представителите призоваха той да промени политиката си, твърдейки, че ограниченията са попречили на „способността на Киев да победи агресивната война на Русия и са дали на силите на Кремъл убежище, от което може безнаказано да атакува Украйна“.
„Време е администрацията да обърне курса и да премахне оставащите ограничения върху използването на оръжия, предоставени от САЩ от Украйна, срещу легитимни военни цели в Русия“, пише в писмото, подписано включително от Майк Роджърс, председател на Комисията по въоръжените сили, Майкъл Маккол, председател на комисията по външни работи и Майк Търнър, председател на комисията по разузнаване на Камарата на представителите.
„Дали разрешението Украйна да използва ракети с голям обсег ще тласне Путин отвъд ръба?“, се пита в статия за в. „Индипендънт“ преподавателят по съвременна история в Оксфордския университет Марк Алмънд.
Според него е твърде оптимистично да се смята, че и в този случай Путин няма да „премине към ядрен сценарий“, както се е случвало след като Западът е пресичал неговите предишни „червени линии“.
Експертът смята, че руският президент няма как да нанася удари по „тила на Украйна – страните като Полша и Румъния“, през които страната получава боеприпаси, понеже те са членки на НАТО, но е напълно възможно той да премине към саботаж на западната инфраструктура или да помогне на Иран и неговите съюзници да атакуват американски и британски обекти в Близкия изток.
Съвместното пътуване на Блинкън и Лами до Киев неизбежно повишава очакванията, че Украйна скоро ще получи разрешение да изстрелва англо-френските ракети „Сторм Шадоу“ и американските ракети АТАКМС по Русия, отбелязва в. „Гардиън“ в коментар.
Авторът му Дан Сабъг обаче изброява рисковете: „Позволяването на Украйна да стреля с оръжия западно производство дълбоко в Русия може да има драматично политическо въздействие върху хода на мрачна и изтощителна война, чийто ход изглежда е в полза на Москва, чиито сили притискат стратегическия град Покровск“.
Британският вестник „Телеграф“ смята, че сега Западът е може би готов да отмени забраната Украйна да използва далекобойно оръжие за поразяване на цели в руския тил.
До момента Пентагонът беше загрижен, че употребата на западно оръжие вътре в Русия може да доведе до ескалация на конфликта, но, според изданието, пристигането в Русия на балистични ракети от Иран е наклонило баланса на мненията.
В Киев Дейвид Лами и Антъни Блинкън не издадоха с нищо, че такова решение ще бъде взето, а и не се знае дали то ще повлияе на хода на войната.
Очаква се стратегическите последици от подобно решение да бъдат обсъдени утре във Вашингтон от президента на САЩ Джо Байдън и премиера на Великобритания Киър Стармър.