Русия е на крачка от колапс на авиацията

Само за една седмица на декември Росавиация регистрира осем авиационни инцидента

https://blitz.bg/svyat/rusiya-e-na-krachka-ot-kolaps-na-aviaciyata_news1131248.html Blitz.bg

Декември и януари показаха, че летенето в Русия все повече прилича на лотария, като инцидентите се превръщат в новата норма. Санкциите, недостигът на резервни части и самолетите, експлоатирани „до последно болтче“, убиват авиационната индустрия.

От края на 2025 г. насам руската гражданска авиация все по-често демонстрира последиците от изолацията и санкциите. Самолетите все по-често се връщат на летищата си за излитане, екипажите изключват двигателите си по време на полет, а пътниците осъзнават проблемите след излитане - по миризмата на изгоряло или вибрациите в корпуса,  съобщава EP.

Само за една седмица на декември Росавиация регистрира осем авиационни инцидента и почти всички от тях са свързани с повреди на двигателите.

Ситуацията е рискова. Те горят, вибрират, връщат се

Един от най-показателните инциденти беше полетът Москва-Пукет, изпълняван от авиокомпания Red Wings. След излитане двигателят на Boeing се запали. Самолетът кръжеше над Московска област почти час, изхвърляйки гориво, преди да кацне.

По-късно пътниците съобщиха за миризма на керосин и пожар близо до двигателя. Авиокомпанията нарече това „промяна в работните параметри“.

Няколко дни по-късно подобна ситуация се случи с UTair, след това със Sukhoi Superjet, а след това с Boeing 757, Airbus A320 и Boeing 777.

Географията варираше от Сочи и Самара до Дубай и Якутск.

Двигателите са първите, които се повреждат

Експертите отбелязват, че двигателите са се превърнали в „слабото звено“ на руската авиация. Без достъп до оригинални резервни части и поддръжка, самолетите работят на границата на експлоатационния си живот.

През декември и януари са регистрирани спонтанни спирания на двигателите, течове на масло, силни вибрации, разхерметизация на кабината и многократни аварийни кацания на едни и същи самолети.

В един от случаите самолетът се е опитал да лети два пъти и се е върнал два пъти, защото проблемът така и не е бил отстранен.

„Летим, докато лети“

Руските авиокомпании все по-често използват така наречения режим на „отложен дефект“, при който дефектът се признава, но полетите продължават.

На практика това означава хаотична експлоатация на самолети, без подходящи ремонти. Причината е липсата на оригинални части, сертифицирана поддръжка и достъп до производствени предприятия.

Пътниците са заложници на ситуацията

Хората все по-често се оплакват от липсата на вода и храна на борда, аварийните кацания, липсата на информация, чакането с часове и страха от повторни полети.

„Летяхме с дефектен самолет за втори пореден път. Беше наистина страшно“, каза пътник на полета Санкт Петербург-Якутск.

Какво следва?

Експертите са единодушни: ситуацията само ще се влоши. Самолетите остаряват, ресурсите им са изчерпани и няма с какво да бъдат заменени. Руската гражданска авиация постепенно навлиза в режим на оцеляване, където всеки полет е компромис между безопасността и необходимостта от летене.

Превод и редакция: БЛИЦ


 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай
2 Коментара
Расиа
преди 5 месеца

Мре

Откажи
фана ма запек
преди 2 седмици

Ма що берете гайлето на други държави,ами не гледате ,че тука едвам оцеляваме,а не Русия.Те ще се оправят,ами ние как ще се оправяме,никак.Само Путин може да ни оправи.Западните нацисти само гледат да ни унищожат.И засега успяват.

Откажи