Русия е под тревога: Полша обяви, че стартира...
Балтийският флот на Кремъл е заплашен от нова заплаха през следващите години
Балтийският флот на Русия е заплашен от нова заплаха през следващите години: Полша обяви намерението си да обнови своя подводен флот. Кои подводници са най-подходящи за условията на Балтийско море, защо всъщност Варшава ще купува други и как Русия ще може да се справи с тях?
Балтийският театър на военните действия (ТВД) винаги е бил изключително труден за морска война като цяло и за подводна война в частност, пишат западни медии.
Балтийски театър на операциите и изисквания към подводниците
Първо, Балтийско море е плитко. Голяма част от морето е дълбоко около 50 метра, което затруднява плуването на големи подводници. За съжаление, това важи и за съветските и руските подводници от проекти 877 и 636, “Варшавянка” - те са твърде големи за този театър на военните действия.
Второ, малкият размер на Балтийско море и неговата географска близост имат значение. Както и фактът, че Балтика е предимно заливи с ширина 200-250 км, а Финландският залив е по принцип под сто.
Противолодъчната авиация става много ефективна над такива райони. В "голяма" война ще може да парализира способността на подводниците да извършват преходи на повърхността или да зареждат батерии с помощта на дизелов генератор.
Всичко по-горе поражда най-строги изисквания за „идеалната балтийска подводница“. На първо място, трябва да е малка. Само малки съдове могат да работят свободно в плитки води с дълбочина 30-40 метра. Но в същото време трябва да има максимално време за движение на батериите, без да е необходимо да се издига на повърхността или да се зареждат с помощта на дизелови генератори наличието на вражески самолети.
Това автоматично води потенциалния клиент на лодка до въздухонезависима електроцентрала или най-капацитетните литиево-йонни батерии за техния размер. Като се имат предвид потенциално екстремните условия на балтийския театър, може да са необходими и двата варианта едновременно.
Вече тези неща донякъде противоречат на изискването за минимизиране на размера, но още едно изискване, заедно с тях, се издига с минимизирането в кардинално противоречие. Лодката трябва да е добре въоръжена. Необходимо е тя да може да удря вражески надводни кораби или транспортни кораби с торпеда, да поставя мини - и че след няколко торпедни атаки лодката не се налага да ходи в базата, за да попълва боеприпаси.
Норвежки подводници, студена война и полски амбиции
През 2002-2004 г. ВМС на Полша вече са получили от Норвегия пет подводници от клас “Кобен”, които са изключително интересни както от техническа гледна точка, така и от гледна точка на бойно използване.
“Кобен” са построени в Германия като проект 207. Тези лодки изглежда въплъщават това, което е необходимо в Балтийско море, въпреки че са построени за Норвегия. Малка водоизместимост, само 450 тона, малки размери, но много мощен състав от оръжия - осем торпедни тръби с възможност за оборудване на две торпеда във всяка. Системата за дистанционно управление дава възможност за едновременно управление на няколко торпеда от съда.
Благодарение на специфичния дизайн на “Кобен”, лодката се отличава с нисък шум. Моделът на използване на “Кобен” в норвежкия флот също беше изключително интересен за полския флот и заслужава да бъде споменат.
В края на 1967 г. в СССР се появи първата атомна подводница от легендарния проект 671. През март 1968 г. първият кораб от този проект - К-38, влезе в бойна служба.
По време на бойната служба акустиката на “Кобен” даваше възможност тя да бъде систематично откривана, докато зарежда батериите си с дизелови двигатели в потопено положение. Нашите подводничари бяха доволни от това колко лесно се оказа откриването на теоретично секретните "дизели". И едва през 1991 г. се оказа, че норвежците наистина организираха своеобразна "засада" на най-новата ни лодка. Докато един "Кобен" работеше като примамка, вдигайки шум с дизелови двигатели, други лодки бяха на позиции, от които беше възможно скрито да се запише така нареченият хидроакустичен портрет - съвкупността от цялата хидроакустична сигнатура на подводницата, знанието на което значително улеснява откриването й и многократно (точно така) увеличава обхвата, където може да бъде открита.
Вторият пример беше пряко следствие от първия. След като получиха „хидроакустични портрети“ на нашите атомни подводници, норвежците през 70-те години на миналия век започнаха активно патрулиране със своите „Кобени“ на тези водни зони, през които нашите атомни подводници на Северния флот преминаваха на бойни служби.
Това напрегна командването, тъй като, първо, тихият и потаен “Кобен” просто физически представляваше заплаха. През 1977 г. командирът на Северния флот адмирал Егоров издава заповед: да се определят районите им за бойно патрулиране, така че да се избегне опасно приближаване към тях. Трябваше да се намерят места, където норвежците "бият заряда" -зареждат батериите си с помощта на дизелови генератори. За търсене са изпратени две тактически групи от двойка подводници.
Тази задача никога не е изпълнена. Норвежците не могат да бъдат проследени. Те продължиха тайно да наблюдават нашата подводница, включително и в готовност за внезапна атака на нашите подводници. Оттогава ситуацията не се е променила, само лодките на нашите опоненти са различни.
И след много години се оказа, че “Кобен” изобщо не зареждат батериите. Преди напускане на лодката бяха инсталирани мощни източници на ток, които позволиха на лодката да работи автономно без зареждане в продължение на 15 дни (въпреки че част от това време лодката лежеше на земята).
Именно тези лодки отидоха в Полша през 2000-те години. Именно на тях поляците се запознаха директно с възможностите, които предоставя една скрита и малка, но тежко въоръжена, тиха подводница в Балтика. Естествено, тактическите разработки на норвежците бяха известни на полския флот.
Празникът на поляците обаче беше кратък. “Кобени” бяха стари и беше невъзможно да се поддържат в бойно състояние. Към момента всички те са изведени от боен състав, режат се.
А полският флот все още разполага с подводницата „Ожел“ от съветския проект 877, която, първо, не е много подходяща за специфичните балтийски условия, и второ, има остра нужда от ремонт, който Полша не може да направи без руска помощ. Но Русия категорично няма да помогне на поляците да ремонтират единствената си подводница, а те самите никога не биха поискали такава помощ.
През 2013 г. поляците стартираха програмата “Косатка” за закупуване на нови подводници. Изглежда, че имайки такъв различен опит с 877-ия проект и малкия “Кобен”, те биха могли да направят рационален избор, но не го направиха.
От 2013 до 2017 г. Полша се мята между подводници с умерена (макар и вече не оптимална за Балтика) водоизместимост, като шведските подводници тип A26 и, например, техните по-големи версии с вертикални ракетни установки, които биха дали на лодката способността да атакуват наземни цели с ракети Томахоук“.
Такива възможности, разбира се, са добри. Но в крайна сметка е необходимо лодката да е приложима! За Полша беше пресилено поради географията, но те исках „като големите“ да имат ракетни подводници. В крайна сметка Полша не получи нищо. И тогава дойде 2023 г.
Бъдещо предизвикателство за Балтийския флот и възможна реакция
Преди няколко дни полският министър на отбраната Мариуш Блашчак заяви, че Полша ще обмисли закупуването на две или три подводници, подходящи за настъпателни операции. Блашчак призна, че Полша може да се опита да придобие атомни подводници.
Полша, разбира се, няма да има атомни подводници. Ако поляците наистина са решени да се сдобият с подводен флот, тогава ще трябва да смекчат амбициите си. Във всеки случай Полша ще се опита да получи решително качествено превъзходство над Балтийския флот на Русия.
Ето защо не е изключено Полша все пак да закупи „големи“ подводници, включително и въоръжени с крилати ракети, само че неядрени. Що се отнася до размера на лодките, като се вземат предвид реално наличните проекти, това ще бъде нещо в рамките на „приблизително от германския проект 212A до шведския A26 с ракетни отделения“.
Разгонът в размерите и възможностите е голям, но във всеки случай няма други варианти. Това означава, че контурите на бъдещата заплаха са ни ясни. Предварителното познаване не само на полския „списък с желания“, но и на техните възможности ни дава възможност да отговорим предварително и евтино.
Русия почти няма противолодъчна авиация и няма да може бързо да я създаде в нужното количество. Строителството на кораби от съществуващи проекти, способни да се борят с подводници (корвети 20380, 20385, фрегати 22350), вече е поставено под въпрос поради западните санкции.
Но може би това е добре. Може би има смисъл да се обърнем към друго решение - изграждането на голяма серия малки корвети с противоподводни способности на базата на технологичното изоставане на малкия ракетен кораб от проект 22800 “Каракурт.”
За разлика от съществуващите проекти, хипотетична малка корвета с размерите на “Каракурт” може да бъде построена в голяма серия в различни заводи (“Каракурт” е строен на четири) и много бързо. Тези технологии и подсистеми, които ще са необходими за такъв кораб, се внасят и усвояват от индустрията.
Такива кораби ще бъдат евтини и с малък екипаж, което ще позволи дори нашата икономика да ги има в големи количества. Всеки такъв кораб ще може да носи крилати ракети от семейство "Калибър", както и свръхзвукови "Оникси", хиперзвукови "Циркони", както и най-важното оръжие за борба с подводници - противолодъчните ракети "Ответ".
Но най-важното е, че такива кораби, оборудвани с теглени сонарни станции, ще могат да създават толкова обширни зони на контрол върху подводната ситуация (така наречените зони на акустично осветление), в които нито една подводница, дори абсолютно безшумна (например, лежаща на земята), няма да може да се скрие.
Тези способности са липсвали на съветския флот срещу “Кобен” през далечната 1970 г., но днес страната ни ги има. Освен това редица местни конструкторски бюра също имат интересни разработки за такива леки кораби. И ако те бъдат използвани навреме, тогава от гледна точка на техническото оборудване нашият флот има отлични шансове да спре предварително подводната заплаха. И не само полската.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук