Русия заяви, че ще бъде принудена да разположи ядрени ракети в Европа
Предупреждението на заместник-министъра на външните работи Сергей Рябков повиши риска от нова оръжейна надпревара на континента
Русия заяви в понеделник, че може да бъде принудена да разположи ядрени ракети със среден обсег в Европа в отговор на плановете на НАТО да направи същото, съобщи Ройтерс, цитирана от "Фокус".
Предупреждението на заместник-министъра на външните работи Сергей Рябков повиши риска от нова оръжейна надпревара на континента, на фона на напрежението между Изтока и Запада, което е безпрецедентно от края на Студената война преди три десетилетия.
Рябков каза, че Русия ще бъде принудена да действа, ако Западът откаже да се присъедини към нея в мораториума върху ядрените сили със среден обсег в Европа - част от пакет от гаранции за сигурност, които тя търси като цена за успокояване на кризата около Украйна.
Липсата на напредък към политическо и дипломатическо решение би накарала Русия да отговори по военен начин с военни технологии, каза Рябков пред руската агенция РИА Новости.
„Тоест ще има конфронтация, това ще бъде следващият кръг“, каза той, имайки предвид потенциалното разполагане на руските ракети.
Ядрените оръжия със среден обсег - тези с обсег от 500 до 5 500 км, бяха забранени в Европа съгласно договор от 1987 г. между тогавашния съветски лидер Михаил Горбачов и президента на САЩ Роналд Рейгън в това, което тогава беше приветствано като значително облекчаване на напрежението от Студената война. До 1991 г. двете страни вече бяха унищожили близо 2700 от тях.
Вашингтон се оттегли от пакта през 2019 г., след като години наред се оплакваше от предполагаеми нарушения, свързани с разработването от Русия на крилати ракети за наземно изстрелване, които Москва нарича 9M729.
Ако в НАТО са прави, че Русия вече е разположила тази система в европейската част на страната, западно от Уралските планини, тогава заплахата на Рябков е напразна, според Герхард Мангот, експерт по руска външна политика и контрол на въоръженията в университета от Инсбрук в Австрия.
Но ако отричанията на Русия са верни, каза той, тогава предупреждението на Москва е „последният сигнал към НАТО, че трябва да започне преговори с Русия за споразумение за замразяване на оръжейната надпревара“.
Той добави: „Ако НАТО се придържа към позицията да не преговаря за сделка, тогава със сигурност ще видим как Русия разполага тези ракети на самата си западна граница“.