САЩ са изумени от хиперзвуковото оръжие на Китай, това се случва едва за втори път в историята
Хиперзвуковият апарат на Пекин е направил почти същото впечатление на ръководството във Вашингтон като изстрелването на първия в света изкуствен спътник на Земята от Съветския съюз
Американските власти гледат със загриженост върху процеса на разработване на хиперзвукови оръжия от Китай и модернизацията на арсенала на страната, което предизвиква нарастване на напрежението в региона, заяви прессекретаря на Белия дом Джен Псаки в сряда, пише BG VOICE.
Тя коментира изявленията на председателя на началник-щабовете на САЩ генерал Марк Мили.
По-рано той отбеляза в интервю за Bloomberg, че тестовете на хиперзвуков апарат от Китай са направили почти същото впечатление на ръководството на САЩ като изстрелването на първия в света изкуствен спътник на Земята от Съветския съюз.
„Разбира се, прочетох изявленията на генерал Мили“, каза Псаки. „Мисля, че той изрази нашата обща загриженост относно усилията на Китай за модернизиране на оръжията.
Те продължават да се развиват, което води до засилване на напрежението в региона и ние оставаме загрижени за това. Мисля, че това изявление отразява това“.
Американският президент Джо Байдън заяви по-рано, че е загрижен от китайските тестове на хиперзвукови ракети.
На 16 октомври британският вестник Financial Times съобщи, че Китай е изстрелял планиращ хиперзвуков самолет, способен да носи ядрено оръжие през август.
Според източници в правителствените кръгове на Съединените щати и редица азиатски страни това устройство е обиколило земното кълбо в ниска орбита, но не е успяло да порази целта, след като е преминало на няколко десетки километра от нея.
Тестът, както отбелязва изданието, е направил силно впечатление на Пентагона, тъй като неочаквано е демонстрирал значителния успех на КНР в разработването на хиперзвукови оръжия.
Говорителят на китайското външно министерство Жао Лицянн каза на 18 октомври, че през август Китай е тествал не нов тип оръжие, а космически кораб.