Шри Ланка установи в петък контрол над иранския военен кораб, който ден по-рано бе допуснат да акостира в нейни води поради повреда в двигателя, съобщи високопоставен представител на властите.
Двеста и четири членният екипаж на плавателния съд "Бушехр" бе евакуиран и отведен първо на борда на три кораба на шриланкийските военноморски сили, а след това във военно поделение край столицата Коломбо.
"Нашите военни установиха контрол над кораба, който ще бъде отведен в Тринкомале", пристанище в североизточната част на острова. Четирима иранци остават на борда, за да помагат на шриланкийските моряци, уточни високопоставеният представител на властите.
В четвъртък шриланкийският президент Анура Кумара Дисанаяке позволи на иранския съд да влезе в териториалните води на острова, след като корабът докладва за проблем с единия от двата си двигателя.
Това се случи ден след като САЩ торпилираха иранска фрегата.