Швеция с "решителна стъпка" за съюз с Финландия и членство в НАТО

Става въпрос не за конкретна дата, а за неопределена точка в бъдещето

Мнозинството от шведския парламент подкрепя опцията за присъединение към НАТО. Става въпрос не за конкретна дата, а за неопределена точка в бъдещето.

Това се случи след като популистката партия на Шведските демократи промени позицията, която имаше по-рано, и която беше против присъединяване към алианса.

Партията не промени възгледите си за НАТО заради относителните ползи от съюза, а за да вкара шведските отбранителни политики в линия с тези на съседна Финландия.

От Хелзинки също не са членове на съюза, но поддържат "опцията за НАТО", според която може да се присъединят към Северноатлантическия алианс на по-късен етап.

"Отдавна подкрепяме влизането в отбранителен съюз с Финландия", заяви лидерът на Шведските демократи, Кими Акесон за ежедневника Афтонбладет.

"Сега взимаме решеваща стъпка в тази посока", добави той.

"След като и Швеция обявява така наречената опция за НАТО, като Финландия, засилваме нашата сигурност в непосредствения си регион", каза Акесон.

Неговият съпартиец Роджър Рихтхоф каза за Ройтерс, че отбранителната комисия на шведския парламент ще призове правителсвото да приеме опцията за НАТО идната седмица.

Шведското коалиционно правителство обаче, не подкрепя подобна опция.

Въпреки че Швеция не е член, въоръжените й сили си сътрудничат редовно със силите на НАТО.

Както Швеция, така и Финландия взеха участие в скандинавските военни игри на НАТО "Трайдънт Джънкшър" през 2018 година.
Очакваше се двете страни да участват и в ученията "Леден отговор" през март месец, тази година, но заради началото на коронавирусната пандемия, те бяха отменени.

От 2016 година насам, Швеция позволява на членове на НАТО да се обучават на шведска територия.

Освен това, НАТО може да разполага въоръжени сили в Швеция, ако страната бъде застрашена.

Скандинавската нация също така е изпращала войници да помагат на мисиите на НАТО. Шведите са разполагали войниците си в Афганистан, Босна, Косово и Либия.

Дори самото НАТО нарича отношенията си с Швеция "всичко друго, но не и неутрални".

НАТО е основано през 1949 година като западен военен съюз с цел контриране на нарастващата мощ на Съветския съюз. Към днешна дата Алиансът има 30 страни-членки.

Само шест държави от Европейския съюз не са членки на НАТО, това са Австрия, Кипър, Финландия, Ирландия, Малта и Швеция.