След 139 години чакане Турция е решена да го направи

Командирът на Турските военноморски сили адмирал Ерджумент Татлъоглу потвърди плановете за построяване на собствена ядрена подводница

https://blitz.bg/svyat/sled-139-godini-chakane-turciya-e-reshena-da-go-napravi_news1081600.html Blitz.bg

Командирът на Турските военноморски сили адмирал Ерджумент Татлъоглу потвърди плановете на Турция за построяване на собствена ядрена подводница, предаде „Тюркийе тудей“. 

„Благодарение на възможностите на военната корабостроителница в Гьолджук, която функционира от повече от 50 години, ще имаме възможност да направим решаваща стъпка към построяването на собствени ядрени подводници, които са от съществено значение за визията ни да бъдем средномащабна сила с глобално влияние“, заяви Татлъоглу.

Той подчерта, че подобен проект може да се възползва от достиженията на проекта за турската АЕЦ „Аккую“, която турските власти планират да въведат в експлоатация до 2028 г.

В същото време Татлъоглу добави, че Анкара се стреми да започне производството и износа на подводници, произведени изцяло от Турция. 

„Изграждането на подводница, която отговаря на всички наши оперативни нужди, с процес на проектиране и строителство изцяло под наш контрол, без чуждестранна намеса, е национална амбиция от 139 години насам“, допълни още Татлъоглу.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай