Светът изтръпна: САЩ и Иран са на ръба на войната

Тръмп спрял атаката по Техеран десет минути преди ударите

Иран е получил снощи чрез Оман съобщение от президента на САЩ Доналд Тръмп, че го заплашва американско нападение. Това заявиха ирански служители, цитирани от Ройтерс.

САЩ: Русия иска да промени световния ред 

"В посланието си Тръмп каза, че е против каквато и да е война с Иран и иска да разговаря с Техеран по различни въпроси... той ни даде кратък срок за отговор, но незабавният отговор на Иран беше, че върховният водач (аятолах Али) Хаменей трябва да вземе решението по този въпрос", каза един от служителите, пожелали анонимност.

Друг служител заяви: "Дадохме да се разбере, че нашият водач е против всякакви разговори, но посланието му ще бъде предадено, за да вземе решение . . . Обаче казахме на оманския служител, че всяко нападение срещу Иран ще има регионални и международни последици."

Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков каза, че САЩ и Иран са на ръба на войната и че ситуацията е изключително опасна. Това той каза по повод информацията на "Ню Йорк Таймс", че Доналд Тръмп е одобрил да атакува Ислямската република, но по-късно е отмени това решение.

Русия: На ръба на война сме 

Русия призовава САЩ да не предприемат безразсъдни действия по отношение на Иран. "Опасността от конфликт не е отминала и ние отново призоваваме отговорните фигури, ако още има такива във Вашингтон, да помислят за последиците", заяви Рябков.

Самолети са били вдигнати във въздуха, а кораби са заели позиция, но така и не се стигнало до изстрелване на ракети, защото дошло разпореждане за отказ от атаката, каза висш представител на американската администрация, както писа "Ню Йорк Таймс".

Засега не е ясно дали ще има в бъдеще удари по цели в Иран, тъй като не става ясно кое е породило отмяната на разпореждането. Не е ясно дали Тръмп е променил мнението си или администрацията е изразила безпокойство относно логистиката или стратегията.

Грузия изригна: Русия е враг и окупатор! (СНИМКА 18+) 

Ако до изпълнение на разпореждането се беше стигнало, това щеше да бъде третата подобна заповед на Тръмп за удари по цели в Близкия изток след ударите, нанесени в Сирия през 2017 г. и 2018 г., отбелязва изданието.

Външнополитическите съветници на европейските правителства са се срещнали в кулоарите на срещата на Европейския съвет (ЕС) за обсъждане на напрежението в региона. Това каза канцлерът на Германия Ангела Меркел, без да да даде повече подробности. Само добави, че европейските страни все още се надяват, че може да се намери политическо решение на напрежението между САЩ и Иран.

Попитан защо Европейският съвет на срещата си вчера не е приел решения за обстановката в Иран, председателят на ЕС Доналд Туск изрази мнение, че е по-добре ЕС да не се намесва. Следим обстановката с голяма тревога, отбеляза той.

Напрежението между САЩ и Иран нарасна след месец май 2018 г., когато Вашингтон се оттегли едностранно от ядреното споразумение, сключено през 2015 г. Оттогава САЩ оказват натиск върху Иран за предоговаряне на пакта, като наложиха санкции върху износа на ирански суров петрол - нещо, срещу което редица страни се противопоставиха, включително Турция, отбелязва Анадолската агенция.

Тръмп написа в Туитър, че всичко е било готово за ударите по три обекта в Иран, но ги отменил 10 минути преди планираното им нанасяне. Решението си той взел, след като попитал колко много хора ще умрат. Разбрал, че при атаката ще има 150 убити, което не би било "съразмерен отговор" на свалянето на безпилотен самолет, пише dir.bg.



Не бързам, нашата армия е възстановена, нова и готова да отиде, най-добрата е в света, похвали се президентът. Санкциите ни са люти и снощи бяха добавени нови. Иран никога няма да има ядрено оръжие, което да бъде използвано срещу САЩ или пък срещу света изтъкна Тръмп с друг туит.

Ще има ли шанс дипломацията
Иран "трябва да отговори на дипломацията с дипломация, а не със сила", заяви днес специалният пратеник на САЩ за Иран Брайън Хук по време на визита в Саудитска Арабия, която е съюзник на Вашингтон и голям съперник на Техеран.

След среща със саудитски високопоставени представители във военновъздушната база в Ал Хардж, на стотина километра южно от Рияд, Хук обвини Иран пред журналисти, че "е отговорен за нагнетяването на напрежение в региона". "Те продължават да отхвърлят нашите опити за преговори", каза пратеникът на администрацията на американския президент Доналд Тръмп.



"Президентът Тръмп и държавният секретар Майк Помпейо дадоха ясно да се разбере: отворени сме за диалог", добави Хук. "Иран отговори, отблъсквайки ръката, подадена дипломатично от японския премиер Шиндзо Абе, а после нападна японски кораб", посочи Хук. "Нашата дипломация не дава на Иран право да отговаря с военна сила", изтъкна дипломатът, уверявайки, че продължаващата американска кампания "на максимален натиск върху Иран дава плодове".

Как се стигна до кризата
Напрежението между САЩ и Иран не спира да се покачва, откакто американският президент реши през май 2018 г. да оттегли едностранно страната си от международното споразумение за иранската ядрена програма, сключено през 2015 г. във Виена, и да възстанови тежките санкции срещу Техеран.

През последните седмици тонът на взаимните нападки се повиши допълнително след нападенията срещу петролни танкери в региона на Персийския залив, за които САЩ обвиняват Иран, а той отрича.

Иранска ракета "земя-въздух" вчера свали американски дрон над Оманско море. Иран твърди, че летателният апарат е бил навлязъл в неговото въздушно пространство, докато Вашингтон уверява, че дронът е бил в международно въздушно пространство.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!