Тежък удар за Урсула фон дер Лайен от ЕС

Само пет от 17-те страни, които досега са номинирали кандидати, са посочили жена

От 17-те столици на ЕС, които досега са посочили своите кандидати за еврокомисари, само пет (29%) са посочили поста жена. 

Списъкът с кандидати, които ще се надяват да се присъединят към следващата колегия на комисарите на Урсула фон дер Лайен, е съставен предимно от мъже. Само пет от 17-те страни, които досега са номинирали кандидати, са посочили жена.

Това означава, че само 29% от номинираните до момента са жени, което е ранно предизвикателство за председателя на Комисията Фон дер Лайен, тъй като тя се стреми да осигури равенство между половете по време на втория си мандат.

Колегията е органът, който ръководи работата на изпълнителната власт на ЕС и се състои от по един комисар, представляващ всяка от 27-те държави-членки на блока.

Фон дер Лайен, представляваща Германия, поиска от столиците да номинират двама кандидати - един мъж и една жена, за да й даде свобода на действие при назначаването на колегия с балансиран пол. Нито една страна-членка все още не е изпълнила това искане.

„Искам да избера най-добре подготвените кандидати, които споделят европейския ангажимент. Още веднъж ще се стремя към равен дял на мъжете и жените на масата в колегията“, каза тя на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург след преизбирането й през юли.

Правителствата на ЕС имат срок до 30 август да изпратят имената на своите номинирани на Фон дер Лайен. От своя страна тя трябва да започне да ги интервюира в седмицата след това.

После се очаква да разпредели политическите портфейли на кандидатите навреме за гласуването им за назначаване в съответните комисии на Европейския парламент през септември и октомври.

Тъй като самата Фон дер Лайен е избрана за президент, а бившият естонски премиер Кая Калас е на път да стане върховен представител на ЕС по външната политика и един от вицепрезидентите на Комисията, най-престижните роли в изпълнителната власт ще бъдат заети от жени.

Другите три номинирани жени идват от Хърватия, Испания и Швеция. Настоящият хърватски комисар Дубравка Шуица беше номинирана да остане на поста си за още един мандат, Испания предложи министър на околната среда Тереза ​​Рибера в опит да си осигури високопоставено портфолио в областта на климата или енергетиката, докато Швеция също излъчи тежка категория министър по въпросите на ЕС Джесика Розуол.

И все пак мъжете доминират в надпреварата за оставащите комисарски постове. От деветте държави-членки, които все още не са обявили номинации, слуховете, които се чуват, са, че избраните жени са малко и рядко се срещат.

Датският министър на сътрудничеството за развитие и глобалната климатична политика Дан Йоргенсен е фаворитът, номиниран от премиера Мете Фредериксен, според дипломати от ЕС.

Мигел Поарес Мадуро, бивш министър на регионалното развитие, също се смята за избор на Португалия. Междувременно се говори, че правителството на Люксембург се разкъсва между двама кандидати мъже: настоящият комисар Никола Шмит, социалист, и евродепутатът Кристоф Хансен, който принадлежи към управляващата дясноцентристка партия.

В останалите шест страни, които не са решили или пазят избора си в тайна - Белгия, България, Кипър, Италия, Литва и Румъния - има малко кандидати жени, за които се предполага, че ще бъдат номинирани.

Следващият ход на Фон дер Лайен е неясен

Фон дер Лайен е първата жена, която председателства изпълнителната власт на ЕС, и обеща да разработи „Пътна карта за правата на жените“ по време на втория си мандат, за да премахне разликата в заплащането и пенсиите между половете, да се справи с насилието срещу жени и да съчетае грижите и кариерата.

Но доверието в нея като защитник на правата на жените е заложено на карта, освен ако не успее да постигне баланс в собствения си екип.

Нейната напускаща комисия беше най-равностойната до момента, съставена от 14 мъже и 13 жени. В предишни мандати жените бяха изключително слабо представени, съставлявайки само една трета от кабинета на бившия президент Жан-Клод Юнкер между 2014 г. и 2019 г.

Искането й за две номинации, представляващи двата пола, обаче не е изпълнимо от закона, което означава, че тя разчита на добрата воля на лидерите на ЕС.

Попитан от Euronews какви действия може да предприеме Фон дер Лайен, говорител на Европейската комисия каза в изявление:

„Преди няколко седмици Комисията изпрати писмото на президента до държавите-членки, като ги помоли за имената на кандидатите за поста комисар. Крайният срок за отговор от държавите-членки е 30 август.

Няма да коментираме отделни съобщения от държави-членки в този контекст."

Държавите се стремят да оправдаят пренебрегването на искането на Фон дер Лайен за две имена, като казват, че избират най-добрия кандидат за поста.

Ирландският таосист Саймън Харис каза през юли, че ще назначи само бившия финансов министър Майкъл Макграт, въпреки че приема паритета между половете „изключително сериозно“.

Харис каза, че Дъблин "не изпраща с лека ръка финансовия си министър в Брюксел", което означава, че правителството може да не е склонно да предложи друга жена кандидат, която да се състезава с тежката категория Макграт.