Times: На улиците на американските градове полицията намаля, а стрелбата се увеличи
От полицейското управление в Ню Йорк съобщиха, че е имало 125 престрелки през последните три седмици
В големите градове в САЩ броят на престъпленията, включващи огнестрелно оръжие, рязко се е увеличил. В същото време, на фона на протестите срещу полицейската бруталност, органите на реда се опитват по всякакъв начин да намалят активността си, съобщава The Times.
В американските градове броят на престъпленията с огнестрелно оръжие рязко се е увеличил. Всичко това се случва на фона на продължаващите протести срещу произвола на полицията, които принуждават служителите на реда да напуснат улиците, пише The Times, цитирана от "Поглед инфо".
От полицейското управление в Ню Йорк съобщиха, че е имало 125 престрелки през последните три седмици. Това е най-лошата цифра от юни на 1996 г. Освен това в малко преди това от полицейския профсъюз заявиха, че моралът е на "рекордно ниско ниво" и че градът рискува да се върне в епохата на неудържима престъпност.
Миналия уикенд в Чикаго 104 души получиха огнестрелни рани, 14 от тях загинаха. Според някои съобщения между градските полицаи се разпространява текстово съобщение, което ги призовава да си вземат отпуск по болест и да намалят броя на арестите по време на дежурство.
Тази година броят на престрелките в Чикаго се увеличи с една трета.
В други градове се наблюдава подобно увеличение, въпреки че другите форми на насилие са намалели, обръща внимание изданието. Намаляване на полицейската активност се наблюдава и в Атланта, където сътрудник на органите на реда беше обвинен в убийството на 27-годишния Райзард Брукс, който беше застрелян по време на арестуването му. Тази година използването на огнестрелно оръжие в града нарасна с 10%.
Миналият уикенд в Детройт имаше 18 престрелки, които доведоха до смъртта на четирима души. Джеймс Крейг, началник на местната полиция, предположи, че увеличаването на насилието се дължи отчасти на карантинния стрес.
Криминологът от университета в Мисури-Сейнт Луис Ричард Розенфелд очаква процентите на убийствата да се увеличат през следващите месеци. Той посочи като причина премахването на ограниченията и намаленото финансиране на полицията, здравеопазването и социалните услуги във връзка с икономическия спад.
Той припомни, че през юли приключва държавната програма за подпомагане на безработните. „Това може да доведе някои хора до отчаяние. Най-важният фактор е социалната нестабилност, която наблюдаваме в САЩ и в чужбина във връзка с убийството на Джордж Флойд и други случаи на полицейска жестокост.“, каза Розенфелд.
Според него подобен скок на престъпността последва убийствата от страна на полицията, които доведоха до протестите във Фъргюсън, Чикаго и Балтимор. „Това съвпадна с увеличаване броя на убийствата. Има всички основания [да мислим], че ще видим същото“, отбеляза експертът.