Тръмп: Обмислям изтегляне на САЩ от НАТО

Американският президент предупреди, че съюзът губи смисъл след отказ на съюзници да подкрепят действията срещу Иран

https://blitz.bg/svyat/tramp-obmislyam-izteglyane-na-sasht-ot-nato_news1144342.html Blitz.bg
© Getty Images

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че сериозно обмисля възможността страната му да се изтегли от НАТО. В интервю за британското издание „Дейли Телеграф“ той аргументира позицията си с липсата на подкрепа от страна на съюзниците в алианса.

По думите му, държавите членки са отказали да се включат в съвместните действия на САЩ и Израел срещу Иран. Тръмп подчерта, че това поставя под въпрос смисъла от съществуването на НАТО в настоящия му вид, като отново го определи като „книжен тигър“.

Борсовите индекси реагираха светкавично след нови знаци за край на войната в Иран

Изказването му идва на фона на напрежението в Близкия изток, след като Иран блокира Ормузкия проток в отговор на военната операция, започнала на 28 февруари. Според информацията, Вашингтон е поискал от съюзниците да изпратят военноморски сили за гарантиране на корабоплаването, но е срещнал отказ.

Тръмп: САЩ може да приключат войната в Иран до две-три седмици

Коментарите на Тръмп се възприемат като ясен сигнал за промяна в отношението на САЩ към Европа в сферата на сигурността. Те поставят под въпрос бъдещето на трансатлантическото сътрудничество в момент на засилени геополитически рискове.

Темата за ролята на НАТО и ангажиментите на съюзниците вероятно ще остане водеща в международния дневен ред през следващите седмици. Очаква се реакция от европейските лидери и от самия алианс.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
1 Коментара
gladiqtora
преди 2 месеца

Точно така ТРЪМП-е, трябва час по-скоро да се РАЗПАДА това NATO , а България възможно най-бързо да ИЗЛЕЗЕ от ЕС , Шенген и ЕвроЗоната !!! През последните 20+ години ОБИКНОВЕНИТЕ БЪЛГАРИ никаква полза НЕ видяхме да има от "приеманията" ни , а всъщност само ни ЗАТЛАЧИХА с доволно количество N-та упореба автомобили довеждащи до ЕЖЕДНЕВНИ РАЗПРАВИИ при паркиране !!!!!!!!!!

Откажи