Убийството на Чарли Кърк разтърси САЩ, а стрелецът...

Американският президент Доналд Тръмп ще присъди посмъртно Президентския медал на свободата

https://blitz.bg/svyat/ubiystvoto-na-charli-kark-raztarsi-sasht-a-strelecat_news1106309.html Blitz.bg

Консервативният активист и съосновател на Turning Point USA Чарли Кърк бе прострелян смъртоносно по време на събитие в Utah Valley University, пише "Труд".

Наш голям експерт разкри истинската причина за разстрела на Чарли Кърк


Инцидентът, заснет на видео пред около 3000 души, предизвика национален шок и дебат за политическото насилие в САЩ. 

Какво се знае до момента?

Властите в Юта и ФБР водят мащабно издирване. Намерено е предполагаемо оръжие (болтовa пушка) и са разпространени кадри на "лице от интерес"; стрелецът остава на свобода.

Алгафари след убийството на Чарли Кърк: „Нещо страшно се задава и тук!“


Първоначално задържани лица бяха освободени; оперативните версии се доуточняват.

Официални реакции

Президентът Доналд Тръмп потвърди смъртта на Кърк и обяви, че ще му бъде присъден посмъртно Президентският медал на свободата; Белият дом осъди покушението.

Скандалните изказвания на Чарли Кърк преди да го убият

Защо случаят е толкова чувствителен?

Кърк (31 г.) беше едно от най-разпознаваемите лица на консервативното движение и ключов организатор на младежка подкрепа за Републиканската партия. Смъртта му се вписва в опасна ескалация на политическото напрежение и насилие през 2025 г., отбелязват редица издания.

Реакции

В социалните мрежи се разпространяват и спекулации/дезинформация около стрелбата; медиите предупреждават за фалшиви "преждевременни" заглавия и подвеждащи интерпретации.

Огромна награда ще получи всеки, който издаде убиеца на Кърк


Не закъсняха и реакциите от българска страна:

Жал ми е за тези, които се радват на убийството 

Александър Урумов:

"Има хора-звезди. Звезди в живота. Звезди в смърттта. Мъчениците не убиват. Тях ги убиват. Това е разликата между християнството и останалите. Така, както Христос не уби никого, Него го убиха. Това е разликата между Христос и останалите.

Днес не е време за насилие, скимтят от снощи. Същите страхливи либерал-екстремистки подстрекатели, които до вчера подстрекаваха към насилие.

Когато застрелят някого - и вече не е време за насилие! Времето за насилие е винаги тяхно. Те са господарите на насилието. Те определят кога е време за насилие. Когато простреляха Тръмп - една демонична проекция на име Камала със страшна злоба изрече:

"Тръмп дори не може да умре с достойнство". Заметоха го това изречение, разбира се, заметоха го същите онези пърхащи с мигли слуги на мрака, телевизионните люлючета на задкулисните им господари.

Ако съм имал каквито и да е илюзии относно някаква остатъчна сянка от хуманност в тези човекоподобни - тези илюзии се изпариха напълно след това просъскване.

"Крайнодесен", "скандален", "насажда страх", "религиозен фанатик" - всички тези етикетни изобретения на либерал-екстремистката медийна инквизиция са подстрекателство към насилие. Целият са ме облепяли с тези етикети, познато ми е. Заплашвали са ме, проклинали са ме с ужасни клетви, в ада съчинени. Джендъри.

Жал ми е за тези, които се радват на убийството на Чарли. Те не знаят какво правят. И мога само да си представя щом тази злоба е тук, в отдалечена от световните събития страна - какво се е изсипвало срещу Чарли Кърк.

Всеки свободолюбив и решителен човек - мъж или жена - застанал в името на свободата срещу тези сатанински инкарнации е засипван с помия и е превръщан в цел за покушение. Особено ако е вярващ християнин.

Любимата цел на дявола са осъзнатите, вярващите, посветените, решителните християни. Те не поддават и не се продават. Чарли Кърк е един от тях. Не "беше", а "е". Защото убийците го превърнаха в мъченик. В символ. В мяра за неотклонност.

В пример на твърдост - отвъд живота и отвъд смъртта. Не знам защо Бог го допуска. Знам, че има краен смисъл, чийто източник е отвъд видимото. Знам, че Земята е бойно поле и че тази война има край. Знам на чия страна воювам. Знам, че в тази война няма уволнение. Докато имаш сила в ръцете, яснота в ума и светлина в сърцето. Вярвам в окончателната Божията справедливост.

Както вярвам и знам, че има Слънце и Луна. Вяра и знание се сливат, стават едно. Чарли Кърк го няма на една от тези три снимки. Вратата зад съпругата му и трите му деца е затворена. Чарли е минал отвъд тази врата.

Вечер съпругата му Ерика ще сочи на децата им към звездите и заедно ще се опитват да отгатнат коя звездичка е звездичката на татко."

Има хора-звезди. Звезди в живота. Звезди в смъртта. Огряват и създават, и вдъхновяват. И преминават. Чарли Кърк, ти си в Божията слава за вечността. Още един свободен небесен престол е вече зает. А тук, на Земята, борбата продължава. Не много още. Не много.

"White lives matter"- кога?

Дахер Фарид Дахер:

"Чарли Кърк е починал. Преди няколко дни млада украинка бе заклана от чернокож без нищо да е направила, ей така, безпричинно. Две последователни шокиращи убийства, показни, а това става в страната-символ на модерния свят. Не трябва ли да си зададем някои въпроси? Като например дали ще тръгне масово по мрежите движения с лозунг от сорта на “White lives matter”?

И дали футболистите, и въобще спортистите на Запад, сега ще клекнат на земята с изправен юмрук в памет на това невинно украинско момиче, както го направиха за онзи чернокож наркопласьор, който бил насочвал пистолет срещу бременна жена? При това го правеха в продължение на повече от година.

Не виждам никакви такива истерични организирани протести, нито реакции на спортисти. Как щяха да реагират в същия случай познатата ни зомбирана прослойка, ако убитото момиче бе рускиня или палестинка? Защото съм убеден как - щяха да ликуват и щяха да злорадстват "Ами заслужава си го, терористката!"

Нищо не е нормално в самата тъкан на реалността. Полицаи и ученици се шамарят в 5 сутринта, пак някъде в толкова дерайлират трамваи, после още трамваи излизат извън релси в същия ден, полицейски син, надрусан, гази семейство с деца... Ние просто сме отражение, получено от същото криво огледало.

Остава да се оправдаем, че в Непал е по-лошо. Там набиха политици и опожариха и свалиха правителството."

Хора обладани от бесове и идиотизъм, превърнати в идеология

Кристиян Шкварек:

"Потресаващото в разстрела на Чарли Кърк не е насилието срещу консервативен политик/говорител - това се превръща в норма, а всъщност това кой и какъв беше Чарли на политическия спектър. Кърк беше възможно най-меката, лека, жалка, скопена форма на "консерватизъм" и дясно.

Не беше някакъв страшен фашист, орбанист, расист, а точно обратното - човек, който олицетворяваше смехотворната, почти либерална форма на "дясното". Той се бореше за това консерваторите да изповядват просто онзи либерализъм от преди 20 години, а с либералите от днес да се общува, дебатира и убеждава, вместо води битка.

Чарли беше противник на Путин, пръв защитник на Израел, на НАТО и всичко, в което геополитически вярват и либералите. Във вътрешно отношение възприемаше консерватизма по онзи разводнен, мек, беззъб начин, по който го разбират “класическите либерали” в Щатите - защита на конституцията, частната собственост, човешките права и ала-бала в стил баща-основател на Америка от 18-ти век.

Преди време даже правеше турне с чернокож “консерватор”, който е открит гей, и в дебати защитаваха еднополовите бракове от критиката на автентично консервативните републиканци.

За такъв “десен” става въпрос, за толкова “консервативен” говорител. Единственото му бегло консервативно нещо беше това, че не приемаше отворените за нелегални мигранти граници (ама за легални приемаше), както и това мъжете да стават жени. До там. Нищо повече.

И накрая това беше досатъчно да бъде разстрелян. Защото в западния свят това вече е границата. Дотам е изместен “прозореца на Овертон” вляво, че вече за либералите и левите ти си “фашист”, дори да възприемаш прогресивното на 99%. Този 1% оставаща разлика те прави фашист. Достатъчно е просто да не мислиш, че мъж може да бие жени в спорта, например. Или че белите не трябва да бъдат демографски заличени в собствените си страни. Толкоз.

За прогресивните това е достатъчно да те прави нацист, потисник, чудовище, което автентично вярват, че е легитимно да бъде разстреляно. Може да си най-мекото, беззъбо, либерално разводняване на “консерватизма”, почти неразличимо от самия прогресивизъм, но това няма значение - за тях ти си враг, щом се отклоняваш и на 1% от ЛГБТ, трансовете, масовата миграция, омразата към белите, зеленизма и цялата палитра от психически отклонения, които някак се превърнаха в държавна доктрина.

Аз не харесвах Чарли заради това му влияние върху консервативното движение - да го превръща в малко по-остаряла версия на либералното. Но щом дори той, на практика полу-либерал, е легитимна цел за отстрелване според прогресистите, значи вече де факто всеки е. Толкоз, нюанси за тези хора вече няма.

Защото са обладани от бесове, нарцисизъм и идиотизъм, превърнати в идеология. Ако още не вярвате или ви звуча краен просто погледнете вълната от кеф и злорадство, която либералите в Америка, Европа, а дори и у нас изсипаха. По убийството на един 31-годишен баща на 2 деца, който не се различава с почти нищо от собствените им възгледи, и посвети целия си съзнателен живот на това да гради мостове и диалог с тях самите.

Впрочем, гледам прогреситките кретени и терористи в Щатите и си мисля за най-радикалната част на българската “умнокрасива общност”, която споделя същото идейно пространство, повтаря същите опорки, и която съм абсолютно убеден, че с удоволствие би вършила същото насилие, ако се докопа до реална власт в страната."

Дехуманизацията на всеки консервативен човек е факт

Виктор Блъсков:

"Консервативният активист Чарли Кърк е бил прострелян по време на свое събитие и е загинал. Чарли обикаляше университетите и спореше цивилизовано с либералите из тях в опит да намери общ език. Той беше дори понякога твърде мек и консерваторите не го харесваха, защото не е достатъчно краен. И беше екзекутиран пред целия свят, на живо, в тълпа от хиляди души.

Който е учуден от събитията явно не е обръщал внимание на случващата се брутална радикализация от левите и неолиберални движения последните години. Дълги години медиите обработват и убеждават едни хора, че у тях е върховната “правда” и те могат да правят каквото си искат с враговете си, които са “лоши” и не заслужават човешко отношение. Вече впрочем има публикации, че Чарли Кърк си го е заслужил и е било “добре” да го екзекутират със стотици хиляди харесвания.

Дехуманизацията на всеки консервативен, националистически настроен човек също е факт. Това въобще не е американски проблем само - у нас също се случва. Слава богу у нас още не е толкова крайно, но ако си мислите, че не се случват същите процеси, които доведоха до това да се стрелят свободно по консервативно мислещите в Америка - значи не гледате внимателно. Това доведе до опита да убият Тръмп. Два пъти.

Надявам се, че имаме мъдростта у нас да не позволяваме да се стигне до тук."

Още по темата
Коментирай