Учени предрекоха COVID заплаха поне до 2026 г., ако се случат тези 2 неща
Според медицинските експерти опасността от коронавируса може да остане и за по-дълъг период от време
Според Научната консултативна група за извънредни ситуации (Scientific Advisory Group for Emergencies-SAGE) коронавирусът ще представлява сериозна заплаха поне до 2026 година.
„SARS-CoV-2 ще продължи да заплашва здравната система и ще изисква активно наблюдение чрез ваксинация и наблюдение на данните за поне пет години напред“, заявиха експертите.
Според SAGE този период може да се увеличи, ако мерките за ваксинация и общото ограничаване на разпространението на болестта не са достатъчно ефективни.
Освен това британски учени установиха, че в Обединеното кралство, в сравнение с останалата част от Европа, ситуацията с нарастването на заболеваемостта се е стабилизирала. Според тях това е постигнато благодарение на широко разпространена кампания за ваксиниране.
Европа - епицентърът на COVID пандемията! Страшни цифри
Въпреки това експерти от различни страни не изключват нова вълна на коронавируса. Това се дължи на факта, че на двадесети ноември в Ботсвана и Република Южна Африка беше идентифициран нов щам SARS-CoV-2 - B.1.1.529.
Проф. Христова: Иде краят на COVID, но България я чакат тежки месеци заради... ВИДЕО
Изследователите отбелязват, че е силно предаван и силно устойчив на ваксини. Миналата седмица Световната здравна организация (СЗО) обяви щама за „предизвикващ загриженост“ и му даде името „Омикрон“ – от гръцката буква „О“. Той е открит вече в над 40 страни, в Русия, според министъра на здравеопазването Михаил Мурашко, все още не са регистрирани случаи на инфекция с този щам.
Ваксинацията остава най-надеждният начин за защита срещу коронавируса. Както отбеляза Мурашко, делът на ваксинираните пациенти сред пациентите с Covid-19 не надвишава четири процента, тежките случаи са малко, докато по-голямата част от пациентите в болниците са неваксинирани. В края на септември СЗО обяви връзката на смъртността от SARS-CoV-2 с отказа от превантивна имунизация.