Великобритания хвърли тежки обвинения върху ЕС заради Brexit
Главният преговарящ на Великобритания Дейвид Фрост обвини Брюксел, че е използвал „идеологически подход” към търговските преговори
Главният преговарящ на Великобритания Дейвид Фрост обвини Брюксел, че е използвал „идеологически подход” към търговските преговори след Brexit, на които според него е постигнат „много малък напредък“, цитира думите му британският вестник The Independent, цитиран от Фокус.
Изказвайки се след последния кръг от преговори, Дейвид Фрост заяви, че Обединеното кралство ще публикува своите проекти на предложения за търговска сделка следващата седмица, след предупреждение от главния преговарящ на ЕС Мишел Барние, че „Обединеното кралство не е започнало истинска дискусия“ по ключови въпроси.
Липсата на напредък идва само с един месец преди крайния срок за удължаване на преходния период, при който Обединеното кралство остава обвързано с правилата на ЕС - с възможност за липса на сделка след това през декември.
Но и Барние от своя страна обвини Обединеното кралство, че не разбира ситуацията, в която се е поставило, като реши да напусне и да остане през 70-те години на миналия век, в положение на „безизходица“.
„Трябва да ви кажа, днес изглежда наистина няма разбиране на обективните, механични последици от британския избор за напускане на единния пазар и митническия съюз“, каза той пред репортери след приключването на кръга от преговори.
„За да постигне напредък в тези преговори, ако Великобритания има намерение да постигне споразумение с Европейския съюз, тогава Обединеното кралство ще трябва да бъде по-реалистично. Те ще трябва да преминат отвъд тази липса на разбиране. Без съмнение ще трябва да променят стратегията си. "
Барние добави: „Търговската политика вече не е това, което беше. Вече не сме през 70-те - време, когато търговските споразумения бяха единствено за премахване на тарифните бариери. От този период ние продължихме напред. "
Той каза, че споразуменията сега трябва да се „основават на условията на лоялна конкуренция, по-специално що се отнася до държавната помощ, социалните стандарти, данъчното облагане“.
Най-голямата спънка между двете страни е степента, в която Обединеното кралство ще спазва правилата и стандартите на ЕС или ще намали достъпа до търговия на единния пазар - въпрос, който ЕС определя като „равнопоставени условия“.
Други въпроси включват достъпа на риболовните флоти на ЕС до водите на Великобритания - основна европейска червена линия - и управлението и структурата на сделката, включително ролята на Европейския съд.
Обединеното кралство и ЕС също спорят дали Великобритания ще се ангажира да остане обвързана с Европейската конвенция за правата на човека, като Обединеното кралство по-специално отказва да поеме официален ангажимент под формата на договор, въпреки че настоява, че не планира да я напуска.
Фрост, който отговаря за Brexit в кабинета на Борис Джонсън, заяви в изявление след края на последния кръг от преговори тази седмица:
„Много ясно е, че стандартно цялостно споразумение за свободна търговия с други ключови споразумения по въпроси като правоприлагането, гражданската ядрена политика и авиацията , всичко в духа на политическата декларация, могат да бъдат договорени без големи трудности в наличното време. И двете страни представиха пълни правни текстове, има много прецеденти и ясно се разбира общото между преговарящите.
„Основната пречка за това е настояването на ЕС да включи набор от нови и небалансирани предложения за така наречените„ равнопоставени условия “, които биха обвързали нашата страна със законодателството или стандартите на ЕС или определят по някакъв начин нашите вътрешни правни режими - това е безпрецедентно в споразуменията за свободна търговия и не е предвидено в политическата декларация. Щом ЕС признае, че няма да сключим споразумение на тази основа, ще можем да постигнем напредък. “
Той добави:
„Трудно е да се разбере защо ЕС настоява за идеологически подход, който затруднява постигането на взаимноизгодно споразумение. Много се нуждаем от промяна в подхода на ЕС за следващия кръг, започващ на 1 юни. За да улесним тези дискусии, ние възнамеряваме да оповестим всички проекти на законодателни текстове на Обединеното кралство през следващата седмица, така че страните членки на ЕС и заинтересованите наблюдатели да могат да видят подробно нашия подход."
И двете страни трябва да се срещнат отново в началото на юни. Разговорите се водят във формат на видеоконференция заради пандемията, със стотици служители от всяка страна.