„Видяхте ли това изобщо?“: руснаците са потресени от неприятния подарък на Кремъл

Хората сравняват старите и новите цени и не крият възмущението си

https://blitz.bg/svyat/vidyahte-li-tova-izobshto-rusnacite-sa-potreseni-ot-nepriyatniya-podarak-na-kremal_news1132416.html Blitz.bg

Социалните мрежи бяха залети от видеоклипове от супермаркетите: руснаците буквално не могат да разпознаят етикетите и сравняват настоящите си покупки с цените отпреди само година, когато всичко е било в пъти по-евтино. От началото на януари цените на хранителните стоки скочиха с десетки проценти, а тежестта от повишените данъци мигновено падна върху плещите на обикновените граждани.

Кремъл увеличи данъците от 1 януари, за да компенсира дупката в бюджета от 70 милиарда долара и да финансира войната. С повишаването на данъците и таксите бизнесът, без да се замисля, прехвърли тези разходи върху купувачите. В резултат на това дори най-основните продукти се превърнаха в повод за истински шок.

Видеоклиповете от магазините събират хиляди гледания. Хората сравняват старите и новите цени и не крият възмущението си, пише dialog.ua.

Според купувачите, полуфабрикатните юфки (тип „Доширак“) са се превърнали от храна за студенти в „деликатес“, а обикновеният пазар – краставици, домати, масло и яйца – вече изглежда като покупка „за богати“.

Черната статистика на поскъпването:

  • Сиренето е поскъпнало с близо 60%;
  • Инстантните спагети – с 35%;
  • Кафето – с почти 45%;
  • Шоколадът – двойно (100%);
  • Дори най-евтините стоки растат с 10-30% на месец.

Авторът на едно от виралните видеа иронизира ситуацията: „Ако наричате това „бич-пакет“ (храна за бедни) – извинете се. Сега това е „богач-пакет“.“

Купувачите открито споделят, че обикновеното посещение в магазина се превръща в огромен стрес. Някои признават, че вече се отказват от свикналите продукти, преминават на най-евтините аналози или просто съкращават порциите си.

Особено възмущение предизвикаха цените на яйцата, маслото и зеленчуците – неща, които доскоро се смятаха за базови и достъпни за всеки.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
15 Коментара
Дядо Соци
преди 4 месеца

Така става когато има война. Да благодарят на Путин , че съсипва държавата им.

Откажи
???
преди 4 месеца

Само да попитам Блиц....България във война ли е тогава като шоколадът от 2 лева сега е 5.... пакет хубаво кафе е 60-70 лева

Откажи
Tagarev
преди 4 месеца

До Данко: Глупаците ивзвеждат спътници в околоземна орбита. До Фрог: Фрог е тарикат, не иска да умира за нищо и да е балък. Тои предпочита да е наведен и да го яздят. До Дядо Соци : България е пример как без воина държавата е съсипана за 30 година демокрация.

Откажи
Баба
преди 4 месеца

Вижте цените в нашите магазини, сравнете ги с миналогодишните и тогава плачете за руснаците!

Откажи
Пропаганда
преди 4 месеца

Скъпотия... 10 яйца 1.4 евро. При нас за толкова пари можете да си купите 3 яйца. Проверете. https://5ka.ru/product/yaytsa-esh-khoroshee-kurinye-stolovye-so-10sht--4360702/

Откажи
гумата
преди 4 месеца

Който харесва военни паради плаща цената за войната. Който си избира за президент военен и за премиер военен после плаща масрафа на военните лудости. Така, че помнете!

Откажи
Абори
преди 4 месеца

Да насочим вниманието към родните цени за последната година в противен случай оставаме с впечатление че се опитват да ни отдалечат от неприемливата родна действителност

Откажи
Направо
преди 4 месеца

Се чудя как не сте хукнали всички на санитарно-курортни лечения и пребиваване за постоянно в “Москве”?!То с тия доходи,както пишете от 1946€ ли беше..и 1056€..за пенсионери..направо мечта бе,Крадева мечта..и с доплащанията на пенсионери от “Государство”?! Ти да видиш..,какво правите тук бе,Радеви лизачи,щурм към Москва..раят било там..по писанията ви..Тъ’паци!

Откажи
Направо
преди 4 месеца

Се чудя как не сте хукнали всички на санитарно-курортни лечения и пребиваване за постоянно в “Москве”?!То с тия доходи,както пишете от 1946€ ли беше..и 1056€..за пенсионери..направо мечта бе,Крадева мечта..и с доплащанията на пенсионери от “Государство”?! Ти да видиш..,какво правите тук бе,Радеви лизачи,щурм към Москва..раят било там..по писанията ви..Тъ’паци!

Откажи
Направо
преди 4 месеца

Се чудя как не сте хукнали всички на санитарно-курортни лечения и пребиваване за постоянно в “Москве”?!То с тия доходи,както пишете от 1946€ ли беше..и 1056€..за пенсионери..направо мечта бе,Крадева мечта..и с доплащанията на пенсионери от “Государство”?! Ти да видиш..,какво правите тук бе,Радеви лизачи,щурм към Москва..раят било там..по писанията ви..Тъ’паци!

Откажи
HRISTO
преди 4 месеца

За България ли става дума?

Откажи