Високо напрежение между Лондон и Пекин, ето какво се случва
Конфликтът бе изострен от изборните реформи в края на февруари, насочени към засилване на контрола на Китай в специалният административен район
Напрежение идва, след като основният дипломатически спор между Лондон и Пекин се влоши заради законопроект иницииран от Китай. Пекин прие Закон за националната сигурност за Хонконг, който влезе в сила на 30 юни 2020 г.
Конфликтът бе изострен от изборните реформи в края на февруари, насочени към засилване на контрола на Пекин в специалният административен район.
Външният министър на Обединеното кралство Доминик Рааб се намеси в изборните промени в Китай, свързани с Хонконг, като заяви, че Пекин се опитва да "издълбае" демократичните процеси в специалния административен регион.
Изборните реформи биха съкратили 117 места на окръжни съветници в законодателния орган на Хонконг и биха ги заменили с патриотични пропекински депутати.
„Това е последната стъпка от Пекин за изпъване на пространството за демократичен дебат в Хонконг, противно на обещанията, дадени от самия Китай", заяви Рааб.
"Това може само още повече да подкопае доверието в Китай, отговарящ на своите международни отговорности и правни задължения като водещ член на международната общност “, заяви Рааб в изявление.
Новината идва, на фона на това, че китайските депутати единодушно гласуваха с 2,895 гласа срещу 0 в четвъртък за промяна на избирателната система на Хонконг.
Според The Daily Telegraph правителството на Обединеното кралство преглежда промените, за да определи дали мерките нарушават китайско-британската съвместна декларация.
Новината идва след сблъсъци с британския посланик в Китай Каролайн Уилсън, която публикува статия в социалните мрежи за свободата на пресата, която предизвика гняв в Пекин.
По-късно китайски служители призоваха пратеника на Обединеното кралство заради въпроса и блокираха споделянето на публикацията в социалните мрежи.
Доминик Рааб направи подобни изявления на 46-тата редовна сесия на Съвета на ООН по правата на човека (UNHRC), която започна на 22 февруари и продължава до 22 март.
Там той призова международния орган да проведе разследване на предполагаеми нарушения на правата на човека в китайските региони Синдзян и Хонг Конг.
Главният представител на изпълнителната власт на Хонконг Кари Лам обеща "твърда подкрепа" за изборните реформи в изявление, добавяйки, че мерките са насочени към укрепване на политиката "Една държава, две системи", която има за цел да върне региона "на правилния път" .