Обявеното от Кремъл тридневно примирие около 9 май не е жест на добра воля, а военна тактика за натрупване на ресурси и подготовка за нова офанзива. Това заяви военният експерт и полковник от запаса на Въоръжените сили на Украйна Владислав Селезньов в ефира на "Фабрики новостей".
Тактическа пауза, не хуманитарна мярка
„Това е военна уловка. Време, което Русия използва, за да прегрупира сили, извърши ротации, евакуация на ранени и да възстанови инженерни съоръжения по приоритетни направления“, посочи Селезньов.
По думите му, при предишното примирие по Великден, на някои участъци на фронта наистина е имало затишие, но врагът го е използвал активно за логистична подготовка, без реална хуманитарна стойност.
Реална заплаха за Донецка област
Селезньов предупреди, че ново примирие между 7 и 9 май може да бъде използвано от Русия за концентрация на ресурси и реализиране на плановете ѝ за масирано настъпление в Донецка област. Очакват се активни бойни действия в райони южно от Константиновка.
Целта на Кремъл: безопасност на Червена площад за 9 май
Експертът подчерта и друг мотив на Кремъл – осигуряване на сигурност над Москва и Червения площад по време на парада на 9 май. Според него, Владимир Путин иска да избегне атаки с дронове-камикадзе в периода, когато в столицата ще има представители на около двадесет чуждестранни делегации.
„Очевидно е, че Украйна няма да атакува Червения площад, докато там присъстват чужди лидери. Но това не пречи на Русия да използва темата за пропагандни цели“, коментира Селезньов.
Предупреждение: примирието може да прикрива нови удари
Въпреки евентуалното временно спиране на руските атаки с дронове по украински градове, това не трябва да се възприема като отстъпление. Според Селезньов, в такъв период Русия натрупва бойни дронове и ракети, за да нанесе масирани комбинирани удари в последствие – по подобие на атаките срещу Киев след великденското примирие.
Официално обявено примирие от Путин
Както съобщи УНИАН, руският президент Владимир Путин обяви примирие от 00:00 ч. на 7 май до 00:00 ч. на 11 май, по случай 80-годишнината от победата във Втората световна война. Според руските медии, то е „изцяло по хуманитарни съображения“.
Кремъл заплаши с „ефективен отговор“, ако Украйна откаже да се присъедини.
Вашингтон: Идеята е абсурдна
От Белия дом определиха предложеното примирие като абсурдно, припомняйки, че още през март САЩ и Украйна са предложили 30-дневно пълномащабно примирие, което е било отхвърлено от Москва.