Всяка вечер правите това без да осъзнавате, че съсипва съня ви!

За да разберат как синята светлина влияе на режимите на съня, учените са измерили колко часа 653 участници са използвали смартфоните си в продължение на 30 дни

Излагането на екрана на смартфона вечер може да доведе до лошо качество на съня и безсъние, установява скорошно проучване от Калифорнийския университет в Сан Франциско. Изследователите казват, че синята светлина, излъчвана от екраните на смартфоните, може да затрудни тялото да навлезе в цикъла му на сън, особено преди лягане, съобщава Study Finds.

„Светлината в синия спектър, като светлината, произведена от смартфон, може да потисне производството на мелатонин, което води до намалена сънливост, затруднено иницииране на съня и невъзстановяващ сън“, според изследването.

За да разберат как синята светлина влияе на режимите на съня, учените са измерили колко часа 653 участници са използвали смартфоните си в продължение на 30 дни.

Те установили, че средното време за целия месец е 38.4 часа (3.7 минути на час), и комбинирали данните с изследване на съня, съобщава БГНЕС.

Проучването, което взело предвид самоотчетената нощна употреба на смартфони, медицинската информация и навиците на сън на участниците, стигнало до заключението, че по-голямата употреба на смартфони е свързана с по-краткия сън.

„Тъй като лошият сън има важни последици за здравето, е необходимо по-нататъшно проучване за установяване на причинно-следствената връзка между използването на смартфона и съня.“