Ядрените държави отказват да подпишат договора за забрана на ядреното оръжие
Атомното оръжие може да бъде забранено само в рамките на всеобщо и пълно разоръжаване
Русия няма да се присъедини към Договора за забрана на ядреното оръжие (ДЗЯО), обявил външният министър Сергей Лавров на заседание на Съвета за сигурност към ООН. Съобщението е поместено на сайта на руското МВнР.
ДЗЯО е подписан в щаб-квартирата на ООН на 7 юли 2017 г. от представители на 53 страни. Русия, САЩ, Китай, Великобритания и Франция обаче отказват да го подпишат.
„Русия не възнамерява да се присъедини към ДЗЯО. Изхождаме от това, че пълно ликвидиране на ядреното оръжие е възможно само в контекста на всеобщото и пълно разоръжаване в условията на осигурена еднаква и неделима сигурност за всички, включително и за притежателите на ядрено оръжие, както това предвижда Договорът за неразпространение на ядреното оръжие” – заявил Лавров.
По-рано за възможните негативни последствия от ДЗЯО се изказа руският посланик във Вашингтон Анатолий Антонов, като обясни, че не може да подпомага процеса на ядреното разоръжаване, тъй като не се отчитат законните интереси за сигурност на ядрените държави – те декларират ядреното оръжие като възпиращ фактор.
СПРАВКА БЛИЦ: В света има пет ядрени държави – Китай, Франция, Русия, Великобритания и САЩ. Те официално са признати като притежатели на такива оръжия според Договора за неразпространение на ядрените оръжия. Този договор признава и легитимира арсеналите им, но те нямат право да ги допълват. Всъщност тези държави са поели ангажимент да ги елиминират. Още четири държави също притежават ядрени оръжия – Пакистан, Индия, Израел и Северна Корея, но те не са подписали договора и заедно имат около 340 ядрени оръжия.
Русия и САЩ са лидери по брой ядрени оръжия в света, като заедно притежават 88% от световния арсенал. Цифрата нараства до 93%, когато вземем предвид ядрените бойни глави без носители.
Превод и редакция: БЛИЦ