Японски експерти: За всички тези хора Омикрон би имал фатален край
Старостта, наличието на имунодефицит и хронични заболявания увеличават риска
Имунологът Николай Крючков, кандидат на медицинските науки, казва, че старостта, наличието на имунодефицит и хронични заболявания увеличават риска от смърт при заразяване с Omicron.
По-рано експерти от Япония стигнаха до заключението, че броят на хоспитализациите на хора над 60 години с остра пневмония след инфекция с Омикрон се е увеличил значително. Отбелязва се, че повече от половината от тези пациенти са имали нужда от вентилатори.
Според Крючков, колкото по-малко устойчива е имунната система към различни видове инфекции, толкова по-вероятно е появата на тежки последици след заразяване с Омикрон.
В риск са хората, за които предишните линии на коронавирус са били опасни. Тук няма голяма разлика. Това са хора с хронични заболявания, възрастни хора. Възраст над 50 години, особено след 60-65 години, рисковете вече са много високи. И около 80+ и няма какво да се каже.
"Омикрон" е опасен и за хора с имунодефицит, продължава специалистът.
„Това е всичко от ХИВ инфекция, особено в стадия на декомпенсация, до имунодефицит, причинен от лекарства. Тоест, когато човек, например, приема глюкокортикостероидни хормони или специални лекарства за лечение на онкологични или автоимунни заболявания, които потискат имунната система," обяснява той.
Според Крючков при тази група хора имунната система може да не е в състояние да се справи с инфекцията. Следователно вирусът ефективно се развива в организма и увеличава риска от по-тежки последици, допълва експертът.
Това обаче съвсем не означава, че Омикрон няма да причини много вреда на други категории, уточни имунологът. "Случва се дори хора без явни рискови фактори да умрат. Такава възможност не може да бъде напълно изключена. Човек например няма наднормено тегло, няма диабет, сърдечно-съдови заболявания, изглежда, че няма и имунодефицити, но пак не се справя”, подчерта експертът.
Превод: БЛИЦ