Закана: Китай ще отвърне, ако Великобритания изпраща кораби в Южнокитайско море
"Китайското отбранително изграждане и развитие винаги е било в допълнение към глобалната сила за мира"
Говорителят на китайското Министерство на отбраната Тан Кефей предупреди западните сили да не изпращат военни кораби в Южнокитайско море, обещавайки, че Пекин може да отмъсти и отвърне на тези действия.
"Китайската страна вярва, че Южнокитайско море не трябва да се превръща в море на съперничество на големи сили, доминирано от оръжия и военни кораби", каза Тан по време на пресконференция в събота.
Той заяви, че "реалният източник на милитаризацията" в областта произтича от страни "извън региона, които изпращат бойните си кораби на хиляди километри от дома си, за да показват мускули".
Говорителят на Министерството на отбраната обеща, че китайските въоръжени сили:
"...ще предприемат необходимите мерки за защита на суверенитета си, интересите в сигурността и развитието, както и мира и стабилността в Южнокитайско море."
Освен това, той добави:
"Китайското отбранително изграждане и развитие винаги е било в допълнение към глобалната сила за мира".
Китайският говорител изрази надеждата си, че различните страни ще "коригират предразсъдъците си и ще имат по-рационални възгледи върху Китай и военното му развитие".
Забележките последваха доклади, че най-новият самолетоносач на Обединеното кралство, HMS "Кралица Елизабет", може да бъде разположен в Южнокитайско море през следващите месеци като част от първата оперативна мисия на кораба.
През февруари 2019 г. тогавашният министър на отбраната на Обединеното кралство Гавин Уилямсън потвърди, че първата оперативна мисия на "Кралица Елизабет" ще включва Южнокитайско море.
Според него това щяло да бъде нещо, което трябва да добави към "превръщането на глобална Великобритания в реалност."
Също така, през 2019 г. медийните репортажи и съобщения твърдят, че самолетоносачът на Обединеното кралство и неговата ударна група трябва да се присъединят към части на американската армия и японските сили за самоотбрана близо до японските острови Рюкю "още в началото на следващата година".
Съобщените събития идват на фона на продължаващото регионално напрежение около териториите на Южнокитайско море, за които освен Китай претендират редица страни, включително Филипините, Бруней, Малайзия, Тайван и Виетнам.
Въпреки че нямат претенции към териториите, Съединените щати също активно участват в спора.
Те правят това, изпращайки своите военни кораби до Южнокитайско море за така наречените мисии за свобода на корабоплаването. Те от своя страна, предизвикват остра критика от страна на Пекин, който отхвърля такива действия като " провокации ".