Западен поглед от Мюнхен: Русия представлява основна причина за стратегическия дисбаланс
Призивът „Русия трябва да бъде разбрана” вече нямал смисъл
На 18 февруари завърши Мюнхенската конференция по сигурността, чиято основна дейност премина при закрити врата. БЛИЦ обаче предлага резюме за западния поглед, отразен в последния брой на френския бюлетин TTU в публикацията La conférence de Munich confirme la menace russe.
Външният министър Сергей Лавров се опитал да предложи геополитически прочит на "благосъстоянието" въз основа на това, което той нарича "руски успех в Сирия", никой обаче не му повярвал. Руският дискурс се загубил в комуникационните стратегии, където идеологическият разказ за "Западната грешка", свързан с императивната нужда да "разберем Русия", вече няма смисъл. Високопоставен немски чиновник изразил умората си от Лавров, като го нарича "безпомощен".
Укрепени в убеждението си за руската заплаха, европейците се увериха в способността си да реагират военно. На първо място, тази тези цифри са публикувани в доклада на конференцията „Мюнхен 2018”, в който се посочва възможността за почти незабавна мобилизация на 31 813 мъже, изправени пред фронта от 78 000 руснаци, разположени по границата с ЕС. След това последвало твърдението на Майк Пенс, че Съединените щати ще останат финансовото и оперативното сърце на НАТО.
Накрая идва потвърждението за това, което говори външният френски министър Юбер Ведрин от петнадесет години: защитата на Европа идва преди всичко от НАТО. Тримата началници на най-големите европейски разузнавателни служби никога не са се съмнявали в това. Бруно Кал от германската БНД, Алекс Юнгер от британската MI6 и директорът на DGSE Бернар Еми публично заявили, че имат общо разбиране за дълбоката нестабилност, надвиснала над бъдещето на Близкия изток.
Те също така искали да демонстрират, че основното ядро на Европа и НАТО – Франция, Германия и Великобритания ще преодолеят сложните времена на Брексит. Германски дипломат уточнил, че „французите са наши стратегически съюзници. И в областта на разузнаването ние, както и в случая с британците, сме единни.” „Разбираемо е, че ние приветстваме двустранните връзки, но ние също така вярваме в бъдещето на разузнаването под егидата на НАТО”, продължил дипломатът.
След завършване на Мюнхенската конференция, вече в самолетите чиновниците и представителите на компаниите, които си водели записки, потресено говорили за „лицемерието на дискусиите и „туитъризацията” на въпросите по сигурността”. Според един французин, редовен участник в конференциите, най-важно е обстоятелството, че най-високопоставените представители на този свят предпочитат комуникациите за мобилизиране на общественото мнение, вместо да стегнат редовете за обсъждане на ключови въпроси.
Превод и редакция: БЛИЦ