Заради конфликта в Близкия изток: Горивата у нас скачат със...

Цените на петрола се покачват след удар на Израел по Иран, което може сериозно да засегне горивата и пътуванията в региона.

https://blitz.bg/svyat/zaradi-konflikta-v-blizkiya-iztok-gorivata-u-nas-skachat-sas_news1089896.html Blitz.bg

Цените на горивата в България могат да достигнат 3 лв. за литър, ако конфликтът между Израел и Иран прерасне в пълномащабна война. Това предупреди финансовият експерт Димитър Калъпов пред NOVA NEWS, като отбеляза, че при по-сериозна ескалация на напрежението цената на петрола може да надхвърли 100 долара за барел, което ще се отрази пряко на цените по бензиностанциите у нас.

В Ирак предрекоха: Петролът скача до 300 долара, Европа потъва

В момента най-масовото гориво се продава за 2,37 лв. за литър – с една стотинка повече от стойността му на 10 юни. На същата цена се предлага и дизелът, също с покачване от 1 стотинка. Същевременно цените на пропан-бутан и метан бележат лек спад – съответно до 1,18 лв. и 2,27 лв. за литър.

Поскъпването на суровия петрол идва след въздушен удар на Израел по Иран, който изостри допълнително напрежението в региона и породи сериозни опасения за прекъсване на доставките. Според данни на Ройтерс, фючърсите на сорта Брент са се повишили с 9%, достигайки 75 долара за барел – най-високите нива за последните пет месеца.

"Ал Джазира" посочи най-лошия сценарий за Иран - избягват го на всяка цена

„Пазарът е в паника. Ако се засегне трафикът през Ормузкия пролив, това наистина може да доведе до рязко поскъпване на суровината“, коментира Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация пред БНР.

Междувременно ескалацията в Близкия изток вече се отразява и на въздушния транспорт. Една от нискотарифните авиокомпании е въвела алтернативни маршрути за полети до Дубай (DXB) и Абу Даби (AUH) заради затварянето на части от въздушното пространство в региона. Това може да удължи продължителността на пътуванията и да наложи технически спирания за зареждане с гориво.

Компанията следи ситуацията в тясно сътрудничество с национални и международни организации за сигурност и ще адаптира маршрутите си според развоя на събитията.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай