Защо Северна Корея прави ваксина срещу К-19, след като няма болни?
Различните държави влагат огромни суми пари за да са първи сред конкуренцията на научно превъзходство и, разбира се, национална гордост
Вчера дойде добрата новина от Оксфорд - ваксината им, която трябва да ни защити от коронавируса, е безопасна за хора. Но преди дни стана ясно нещо още по-интересно - Северна Корея също ще се включи в световното състезание за разработването на ваксина.
В него вече участват някои от най-бистрите умове и са вложени милиарди долари.
Но едва ли Северна Корея скоро ще поведе в надпреварата. Ако можем да вярваме на Държавната комисия за наука и технологии в Северна Корея, разработването на ваксина е стигнало фазата на клинични тестове, а следващата стъпка е тя да се тества върху хора. В страната вече се водят дебати как да се случи това.
Външният свят обаче дълбоко се съмнява в твърденията на Северна Корея.
Разработването на ваксина за вирус, който зарази 14,5 млн. души по цял свят и уби 605 хил. е едно от най-обезсърчителните и належащи технологични и научни предизвикателства, пред които се е изправило човечеството през последните години.
Процесът е дълъг и скъп. Различните държави влагат огромни суми пари за да са първи сред конкуренцията на научно превъзходство и, разбира се, национална гордост.
На фона на това Северна Корея има една от най-лошите здравни сисеми в света. Десетилетия наред КНДР използва помощта на СЗО, за да снабдява хората си с ваксини. И не на последно място - Северна Корея така и не е обявила нито един случай на заразен с коронавирус.
Защо държава, в която няма нито един регистриран случай на COVID-19 и е в тежко икономическо състояние ще харчи време, пари и ресурси за разработване на ваксина?
Няма лесен отговор на този въпрос, но според CNN зад това интересно решение стои истинският страх от коронавируса, както и пропагандната цел да се убедят севернокорейците, че лидерът Ким Чен Ун отново ще се справи с предизвикателството и ще защити хората си.
А макар да няма нито един регистриран случай, Северна Корея бе една от първите държави, които обяви COVID-19 за сериозна заплаха.
Според експертите, това не е изненадващо, именно защото здравната система на КНДР едва ли ще издържи на наплива на болни. Много медицински заведения в Северна Корея нямат достъп до надеждно електричество или течаща вода. Лекарствата и медицинските уреди са в сериозен недостиг.
Тестването на хората за COVID-19 в Северна Корея също е проблем - едва 922 души са изследвани за заразата до началото на юли според данните на д-р Едуин Салвадор, представител на СЗО в КНДР.
По думите му от началото на пандемията 25 551 души са поставени под карантина и след това са били освободени. 255 севернокорейци все още са под карантина през юли.
Много учени са скептични, че в Северна Корея няма нито един заразен с коронавирус. Все пак вирусът е много инфекциозен и може да се разпространи из страната незабелязано.
Но КНДР има едно предимство - тя лесно може да ограничи клъстерите, като въведе ограничителните мерки, които демократичните държави се забавиха да приложат. Все пак това е диктатура, която стриктно контролира кой влиза в страната.
А и там пристигат изключително малко туристи и дипломати. Има и много зони, в които дори обикновените хора не могат да стъпят. Според онези, избягали от КНДР, обикновеният кореец няма право да пътува далеч от дома си без позволението на държавата.
По-рано този месец Ким Чен Ун заяви, че страната му бележи "блестящ успех" в борбата с вируса, но предупреди служителите си да не се отпускат, тъй като пандемията все още продължава в останалата част на света. Така, поне привидно, епидемията в Северна Корея изглежда под контрол.
Не е ясно точно какво ще означава ваксината, изработена в КНДР, за антиепидемичната стратегия на Северна Корея. Все пак всички наричат страната "Кралството на отшелниците", тъй като всичко там се пази в дълбока тайна.
Но Пхенян трябва да признае, че е много по-назад от останалите държави, които се борят за разработването на ваксина. В целия свят вече се работи по 140 ваксини, 23 от тях са стигнали клинични тестове.
Парите, вложени в някои от тези ваксини, са повече отколкото цялата икономика на Северна Корея.
От финансова гледна точка, включването на КНДР в борбата за разработване на ваксина е нелогично. Но ако тя се използва за национална пропаганда - това вече изглежда правдоподобно.
В продължение на десетилетия Северна Корея е технологично напредналата и индустриализирана половина от Корейския полуостров, благодарение на Японската окупация.
Това се дължи на факта, че повечето природни богатства, от които Япония има нужда, се намират на север. За това тя строи заводите си там. Южна Корея бе житницата и икономиката й беше до голяма степен аграрна до края на войната в Корея.
Според бегълците, някогашната технологична мощ на Северна Корея е опетнена от чуждестранните филми и телевизионни предавания, контрабандирани в страната.
И все пак, ако четеш държавните медии, ще останеш с впечатление, че страната се е превърнала в глобална технологична сила под ръководството на династия Ким.
Напоследък страната остави ядрените си опити малко назад, а медиите все повече разпространяват истории за новите научни постижения на КНДР, включително и създаването на нов вид картоф. Но разработването на ваксина е много по-сложно.