Зелен диктат: Фон дер Лайен и Гутериш се заканиха да върнат Европа в каменната ера

Те намигнаха към Парижкото споразумение, което цели да се ограничи затоплянето до "по-малко от 2 градуса по Целзий до 2050 г. в сравнение с периода преди индустриализацията"

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че трябва да бъде направено всичко необходимо, за да бъде ограничено до 1,5 градуса по Целзий глобалното затопляне. 

Тя направи това изявление, докато световни лидери обсъждат в египетския курорт Шарм ал Шейх мерки срещу промените в климата, предаде ДПА.

"Изправени сме пред много предизвикателства, но климатичните промени са най-голямото", написа в Twitter Фон дер Лайен, която също е в Египет за конференцията КОП27.

"Трябва да направим всичко по силите си, за да постигнем 1,5 градуса", се казва в поста ѝ. В него се споменава, че през 2021 г. ЕС се ангажирал да отпусне на световния Юг 23 милиарда евро помощ за намаляване на въглеродните емисии и адаптиране към промените в климата, предаде БТА.

Британски еко-талибани унищожиха "Слънчогледите" на Ван Гог ВИДЕО

"Човечеството е в "битката на живота си", тъй като изменението на климата засилва сушите, наводненията и горещите вълни", предупреди от своя страна генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, който е в Египет.

По думите му "в разгара на множествo международни кризи, които поразяват икономиките и разклащат международните отношения, международната общност е изправена пред суров избор" - сътрудничество или гибел.

Проблемът с климата е причинен от човешка дейност, така че решението е в човешките действия, каза Гутериш.

"Науката е ясна: всяка надежда за ограничаване на повишаването на температурата до 1,5 градуса означава постигане на глобални нулеви емисии до 2050 г.", добави той по-късно. 

Споменаването на 1,5 градуса е намигване към Парижкото споразумение от 2015 г., което цели "ограничаване на глобалното затопляне до по-малко от 2 градуса по Целзий до 2050 г. в сравнение с периода преди индустриализацията". Целта е да се ограничи затоплянето до края на 21 век до само 1.5 ° C.

Припомняме, че Парижкото споразумение беше договорено по време на втория мандат на бившия американски президент Барак Обама.Предишният президент на САЩ - Доналд Тръмп, извади страната от сделката през 2017 г., но само месец, след като Джо Байдън стана президент, САЩ официално се присъединиха отново.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук