Военновъздушните сили на Съединените щати използваха за първи път новите противобункерни бомби GBU-72/B Advanced 5K Penetrator. Снарядът, тежащ над 2200 кг, е бил използван при удари срещу Иран.
Според Централното командване (CENTCOM), бомбите са поразили ракетни бази по крайбрежието на Ормузкия проток. Съобщава се, че Иран е съхранявал противокорабни ракети в тези съоръжения, което е представлявало заплаха за корабоплаването.
Defense Express отбеляза, че Иран притежава разнообразни балистични ракети. Те включват класическите дозвукови ракети Nasir и Ghadir, с обхват съответно 90 и 300 км. Иран притежава и противокорабните балистични ракети Khalij Fras, Hormuz-1 и Hormuz-2, с приблизителен обхват от 300 км.
„Традиционно иранските въоръжени сили и Корпусът на гвардейците на ислямската революция съхраняват ракетни системи и боеприпаси в подземни убежища. За унищожаването им са необходими бомби за унищожаване на бункери. GBU-72/B обаче е най-новата версия на този тип боеприпас, който е на въоръжение от 2021 г. и е произведена от Boeing“, се казва в статията.
Отбелязва се, че тази бомба може да се счита за средство за унищожаване на укрепени цели. Разработката е малко по-малка от GBU-57A/B MOP, която тежи 12 тона. Тя може да бъде изстреляна само от самолети B-2. Това важи и за двутонната GBU-37.
В същото време бомбата за унищожаване на бункери GBU-72/B е позиционирана като заместител на остарялата GBU-28. Тези двутонни бомби бяха пуснати в производство за няколко седмици по време на операция „Пустинна буря“. В началната фаза за корпуса на бомбата са използвани цеви на гаубици M110.
„Възможностите на GBU-72/B, чието прецизно насочване се осигурява от пакета JDAM, остават неразкрити. Те обаче надминават възможностите на GBU-28, който може да проникне 46 метра почва или 4,6 метра стоманобетон.
GBU-72/B в момента е интегриран в изтребители F-15E и бомбардировачи B-1B. Конкретният самолет, от който е извършена атаката с тези бомби, не е официално посочен“, добавя изданието.
The Aviationist обаче съобщава, че B-1B са били използвани при ударите по ирански бази. Тези самолети са излетяли в две групи по два от военновъздушната база Феърфорд във Великобритания.
Статията предполага, че B-1B е бил избран пред F-15E, защото бомбардировачът може да носи до 12 GBU-72. В същото време F-15E вероятно може да носи само една такава бомба по централната линия на фюзелажа, освен ако не бъдат отстранени външните резервоари за гориво. Следователно, до 48 противобункерни бомби GBU-72 е можело да бъдат пуснати върху ирански бази.
Превод и редакция: БЛИЦ
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!