Група европейски държави тайно работят върху план за изпращане на свои войски в Украйна, за да помогнат за осигуряването на бъдещо мирно споразумение с Русия.

Това съобщава АП пояснявайки, че Великобритания и Франция водят плана, но няма други подробности. 

„Замесените страни не искат да си покажат картите и да дадат предимство на руския президент Владимир Путин, ако той се съгласи да преговаря за прекратяване на войната“, пише изданието.

„Няма да навлизам в спецификата на възможностите, но съм съгласен, че ако искаме да има мир, трябва да има някои гаранции за сигурност за Украйна и Обединеното кралство ще изиграе своята роля в това“, каза предпазливо британският премиер Кийр Стармър.

Идеи от дълго време

Изданието отбелязва, че европейците са започнали да изучават въпроса за изпращане на свои войски в Украйна преди около година, но сега дискусиите са се ускорили поради опасенията, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да ги заобиколи, а вероятно и Украйна, за да постигне споразумение с Путин.

Изданието отбелязва, че в края на миналата година група европейски лидери се срещнаха с украинския президент Володимир Зеленски в резиденцията на генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Брюксел. Те идват от Великобритания, Дания, Франция, Германия, Италия, Холандия и Полша. Присъстваха и висши служители на Европейския съюз (ЕС).

Разговорите по време на тази среща се основаваха на идеята, предложена от френския президент Еманюел Макрон в началото на 2024 г., за изпращане на чуждестранен контингент в Украйна. По това време идеята му беше посрещната враждебно от Полша и Германия. Тогава Макрон изглеждаше изолиран на европейската сцена с идеята си, но сега планът му набра скорост.

Въпреки това, отбелязват журналистите, как ще изглежда този контингент и кой ще участва ще зависи от условията на всяко мирно споразумение и много повече.

Пречки

„Италия има конституционни ограничения за използването на своите сили. Холандия ще се нуждае от зелена светлина от своя парламент, както и Германия, чиято позиция може да се промени след изборите на 23 февруари, които ще доведат до формирането на ново правителство. Полша е предпазлива, като се има предвид продължаващата враждебност с Украйна“, анализира изданието.

„Ние сме на много ранен етап“, каза естонският министър на отбраната Хано Певклур пред изданието в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността.

„Въпреки че има различни дискусии и слухове, за европейските съюзници е „критично важно“ да разберат как ще изглежда контактната линия в Украйна, преди да разработят план“, каза Певкур.

Естонският министър даде пример, че ако Русия и Украйна намалят силите си по фронтовата линия до „няколко хиляди“, тогава „за Европа също не е проблем да е там“, но ще бъде много по-трудно, ако има „тлеещ конфликт“.

Съставът и ролята на силите ще бъдат продиктувани от вида на постигнатото мирно споразумение. Ако Русия и Украйна успеят да се договорят за условията, тогава може би ще са необходими по-малко мерки за сигурност и по-малко сили, уточнява UNIAN.

Истинска сила

Но експерти и длъжностни лица предупредиха, че при сегашното състояние на нещата европейците трябва да разположат силна и значителна сила, а не екип от мироопазващи сили като „сините каски“ на ООН.

„Това трябва да е истинска сила (за да) руснаците знаят, че ако някога го тестват, ще бъдат смазани. И можете да сте сигурни, че Русия ще го тества“, каза Бен Ходжис, бивш командир на американската армия в Европа.

„Те нарушават всички споразумения. Така че, ако изпратим сили там, те трябва да имат въздушна мощ, големи сухопътни сили, дронове, противовъздушни самолети, противовъздушна отбрана, противоракетна отбрана. 

Всичко това. Ако отидат там с куп сини каски и пушки, ще бъдат смазани“, каза той.

Пенсионираният френски генерал Доминик Тринкан, бивш ръководител на военната мисия на Франция към ООН, се съгласи, че мироопазващите сили на ООН са по-подходящи „да бъдат разположени в райони, които са много по-стабилни“. 

„Като започнем с това, ще отнеме около година, за да се извърши такава операция с войници, взети от цял свят“, каза той.

Министърът на отбраната на Латвия Андрис Спрудс каза, че обучението на украински войници и инвестициите в отбранителната индустрия на Украйна също са необходими.

Превод и редакция: БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!