Бивш дипломат: Нападението на хутите бе само предупреждение, засега

Говори се, че ако няма споразумение, може да има мащабна атака срещу Иран, каквато досега не е имало, посочи Набил Кури

https://blitz.bg/voinite/bivsh-diplomat-napadenieto-na-hutite-be-samo-preduprezhdenie-zasega_news1143799.html Blitz.bg
© shutterstock

Бивш американски дипломат твърди, че ракетните удари, нанесени от хутите срещу Израел, представляват „предупреждение", а не "пълноценно участие във войната“.

„Те изстреляха няколко ракети като предупреждение заради всички разговори за евентуална ескалация, както и заради информацията, че американски войски са на път към региона.

Говори се, че ако няма споразумение, може да има мащабна атака срещу Иран, каквато досега не е виждана“, каза бившият заместник-ръководител на мисията в Йемен Набил Кури пред Al Jazeera.

Йеменските хути се включват във войната? Израел обяви за засечена ракета

„Така че за всичко това хутите казват: „Ние все още сме тук и ако наистина ще се хвърлите с пълна сила срещу Иран, тогава ще се включим“. Но към този момент те все още не са се включили“, добави той.

Ако го направят, Кури каза, че най-значителният им ход би бил блокирането на Баб ал-Мандаб, вход към Червено море, с лодки, мини или ракети.

„Всичко, което трябва да направят, е да стрелят по няколко кораба, които преминават. И това би довело до спиране на цялото търговско корабоплаване през Червено море“, каза той. „Това би било червена линия и тогава много бързо ще видите атаки срещу Йемен.“

Превод и редакция: БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
1 Коментара
Джапанките не са безопасни
преди 2 месеца

Тези вече затвориха веднъж протока Мандеб, нищо не им пречи да го направят пак. Боси или с джапанки, влияят на световният обмен.

Откажи