Иран с предупреждение: Чужди военни кораби в Ормузкия проток ще ескалират конфликта

По-рано Тръмп призова страни като Франция, Китай, Япония и Великобритания да изпратят военни кораби за защита на корабоплаването през стратегическия пролив

https://blitz.bg/voinite/iran-s-preduprezhdenie-chuzhdi-voenni-korabi-v-ormuzkiya-protok-shte-eskalirat-konflikta_news1141318.html Blitz.bg

Иранският външен министър Абас Арагчи призова международната общност да избягва действия, които биха могли да разширят войната с Израел и САЩ, след като американският президент Доналд Тръмп поиска помощ за осигуряване на сигурността в Ормузкия проток.

Иранското външно министерство заяви, че днес Арагчи е провел телефонен разговор с френския си колега Жан-Ноел Баро. По време на разговора Арагчи настоял другите държави да се "въздържат от всякакви действия, които биха могли да доведат до ескалация и разширяване на конфликта".

По-рано Тръмп призова страни като Франция, Китай, Япония и Великобритания да изпратят военни кораби за защита на корабоплаването през стратегическия пролив, през който преминава значителна част от световните доставки на петрол. Според Вашингтон маршрутът е сериозно затруднен вследствие на блокада от страна на Иран.

Oilprice.com: Още една държава може да влезе във войната срещу Иран

Междувременно, в интервю за арабска медия, иранският министър на външните работи заяви, че войната със САЩ и Израел ще приключи едва когато Иран бъде сигурен, че тя няма да се повтори

"Тази война ще приключи, когато сме сигурни, че няма да се повтори и че ще бъдат изплатени и репарации. Преживяхме това миналата година: Израел атакува, а след това и САЩ. Те се върнаха, прегрупираха се и ни атакуваха отново", заяви министърът пред информационния сайт "Ал Араби Ал Джадид" (Al Araby Al Jadeed).

Иранските власти започнаха масово да раздават оръжия на цивилни

По думите му, Техеран разполага с "многобройни доказателства", че американските бази в Близкия изток се използват за нанасяне на удари срещу Ислямската република.

"Имаме много доказателства: има сателитни снимки и данни от електронно наблюдение, които показват, че американските бази в този регион се използват за атаките срещу нас", подчерта Арагчи. Според него от Обединените арабски емирства (ОАЕ) са били изстреляни ракети за атаките на остров Харг в Персийския залив, където се намира основният терминал за износ на ирански петрол.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай