Китай започна глобалното разполагане на военноморски бази

САЩ и други анализатори вече проследяват десетки държави, които биха могли да бъдат домакини на подобни китайски съоръжения в бъдеще

Присъствието на китайски бойни кораби във военноморската база Реам в Камбоджа продължава много месеци, въпреки че посочената по-рано причина за това (майските съвместни военноморски учения на двете страни) отдавна е изчерпана. От това следва, че Китай явно е пуснал в експлоатация най-новия си чужд военен обект, съобщава американското военно издание Breaking Defense.

Това ще бъде втората задгранична военна база на Китай и тези, които са наблюдавали появата на базите, очакват, че няма да е последната.

Представители на отбраната и разузнаването на САЩ и други анализатори вече проследяват десетки държави, които биха могли да бъдат домакини на подобни съоръжения в бъдеще – пише Breaking Defense.

Притесненията на САЩ относно Реам за първи път станаха сериозни през 2019 г., когато Камбоджа внезапно и рязко отказа американска „помощ“ за модернизиране на военноморската база.

САЩ веднага изразиха подозрение, че Камбоджа прави планове да даде достъп до военното присъствие на Китай.

Вашингтон в любимия си стил прибягна до санкции срещу редица камбоджански служители и наложи оръжейно ембарго.

Пном Пен не се уплаши и даде решителен отговор, като замени цялото американско оръжие и военна техника в армията си с китайски и отчасти руски образци.

Освен това сателитни снимки показаха бързото и демонстративно разрушаване на структура в Реам, която преди това беше построена с пари от Съединените щати.

Камбоджа официално извършва новата и значително ускорена модернизация на базата "самостоятелно", но не крие факта, че се финансира с "безвъзмездна помощ от Китайската народна република".

Служители на Пном Пен заявиха, че:

Модернизацията ще включва сух док, удължен кей и драгиране, за да позволи на кея да се използва от плавателни съдове до 5000 тона.

Разширеният кей, дълъг почти 1000 фута, беше завършен през първата половина на 2023 г. и две корвети на китайския флот акостираха там през декември.

Американски военни анализатори отбелязаха, че към тези кораби са се присъединили още три китайски военни кораба през април-май по време на годишните двустранни учения Golden Dragon (Златен дракон).

А на 2 юли представител на камбоджанското министерство на отбраната каза, че китайски военни кораби отново са пристигнали в Реам, от което Томас Шугарт, специалист в Центъра за нова американска сигурност, заключи: това е знак, че военноморските сили на НОАК ще имат постоянно присъствие в Камбоджа, макар и под прикритието на „ротационен“.

Американските военни са загрижени, че китайската армия може в крайна сметка да използва Реам за подкрепа на операции в южната част на Южнокитайско море, Тайландския залив и източната част на Индийския океан, включително авиация, ако близко летище бъде преустроено за военна употреба, както и за разширяване на събирането на разузнавателна информация в тези области.

Китай вече има бази на острови в Южнокитайско море, но Реаме по-близо до Малакския проток, жизненоважен коридор за стоки и корабоплаване между Индийския и Тихия океан – отбелязва Breaking Defense.

Изданието припомня, че китайските фирми са инвестирали сериозно в пристанищни съоръжения по света, включително „съоръжения с двойна употреба“ - предназначени за търговски дейности, но способни да поддържат военни операции.

Китай създаде първата си отвъдморска военноморска база в Джибути, като обяви плановете си в края на 2015 г. и отвори съоръжението през 2017 г. Там са разположени сили, провеждащи „антипиратски“ патрули и подобни операции.

Двете китайски бази, и двете скромни по размер, са далеч от глобалната мрежа от американски бази, но скоростта, с която Пекин ги изгради, разтревожи Вашингтон.

Последната годишна оценка на заплахата от американската разузнавателна общност казва, че Пекин обмисля военни съоръжения на няколко места, включително, но не само, Бирма, Куба, Екваториална Гвинея, Пакистан, Сейшелските острови, Шри Ланка, Таджикистан, Танзания и Обединените арабски емирства – посочва Breaking Defense.

Изданието също цитира скорошен доклад от AidData (група за военен анализ към университета Уилям и Мери, базиран в Уилямсбърг, Вирджиния) за седемте най-вероятни „места, където Китай може да създаде военноморски бази през следващите 2-5 години“: това са Хамбантота (Шри Ланка), Бата (Екваториална Гвинея), Гвадар (Пакистан), Криби (Камерун), Логанвил (Вануату), Накала (Мозамбик) и Нуакшот (Мавритания).