Разкриха гениалния план на Тръмп за край на войната в Украйна

Белият дом няма стратегия за победа и американците с право са обезпокоени

Експертите твърдят, че ако Доналд Тръмп бъде преизбран, той ще прекрати помощта за Украйна, ще отстъпи територията ѝ и ще се договори директно с Владимир Путин, за да наложи позорен "мир" на страната.

Няма доказателства, че подобна капитулация ще бъде част от политиката на президента Тръмп, и има много доказателства за обратното.

Именно Тръмп през 2017 г. вдигна оръжейното ембарго на администрацията на Обама за Украйна, като ѝ предостави ракетите Javelin, които помогнаха за спасяването на Киев в първите дни на руското нахлуване. 

Неотдавна Тръмп даде политическо рамо на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън, когато той маневрираше, за да приеме допълнителна военна помощ.

Да се помогне на Украйна и същевременно да се съживи американската отбранителна индустриална база в Алабама, Пенсилвания и Вирджиния е добра политика.

Слабостта на администрацията на Байдън доведе Украйна до днешното положение: две години на пълномащабен конфликт, разрушени градове, стотици хиляди убити, милиони бежанци и никаква възможност за победа. Белият дом няма стратегия за победа и американците с право са обезпокоени.

Ако Байдън се забърка в конфликта от слабост, Тръмп може да възстанови мира чрез сила.

Ето как може да изглежда един успешен план за Украйна:

- Разгръщане на енергийния потенциал на Америка. Това ще даде тласък на американската икономика, ще понижи цените и ще намали военния бюджет на Путин.

- Възстановяване на връзките със Саудитска Арабия и Израел и съвместна работа заедно срещу Иран. Това ще стабилизира Близкия изток, ще облекчи кризата в Газа и ще даде възможност на саудитците да се присъединят към САЩ, за да изтласкат Русия от световните енергийни пазари.

- Налагане на реални санкции срещу Русия. Санкциите на администрацията на Байдън звучат добре на хартия, но са празни. Например, Министерството на финансите освобождава руските банки от санкциите на САЩ, ако операциите им са свързани с производството на енергия - важен източник на приходи за военната машина на Кремъл.

- Укрепване на американската отбранителна промишленост. Трябва да покажем на нашите противници, особено на Русия и Китай, че те не могат да се конкурират с американските отбранителни способности. Икономиката на Русия е по-малка от тази на Тексас. Не можем да позволим на Китай да се изравни или да надмине САЩ.

- Съживяване на НАТО. Включително трябва бъдат накарани европейците да платят справедливия си дял. Време е да се повиши целта за разходите до 3 % от БВП.

- Създаване на програма за "ленд-лиз" на стойност 500 милиарда долара за Украйна. Вместо да натоварва американските данъкоплатци с нови сметки, нека Украйна вземе назаем толкова, колкото й е необходимо, за да купи американски оръжия, с които да победи Русия. По този начин помогнахме на Великобритания през Втората световна война преди Пърл Харбър. По този начин можем да изпратим ясно послание на Путин, че той никога няма да победи.

- Премахване на всички ограничения за вида на оръжията, които Украйна може да придобие и използва. Това ще възстанови позицията на сила и Путин ще осъзнае, че конфликтът трябва да приключи. Той ще се сблъска с нарастващи разходи и без шанс за предимство в бъдеще.

Тези стъпки ще позволят на Тръмп да определи условията на сделката:

Конфликтът приключва незабавно. Украйна изгражда значителни отбранителни сили, за да гарантира, че Русия никога повече няма да атакува.

Никой не признава анексирането от страна на Русия на каквито и да било украински територии - точно както не признахме съветското присъединяване на балтийските държави или Източна Германия преди 1974 г. Крим е демилитаризиран.

Украйна се възстановява с репарации от замразените резерви на Руската централна банка, а не с долари на американските данъкоплатци.

Украйна трябва да се присъедини към НАТО възможно най-скоро, така че всички европейски съюзници да поемат тежестта на нейната отбрана.

НАТО трябва да създаде фонд от 100 млрд. долара за въоръжаване на Украйна, като делът на САЩ не трябва да надвишава 20%, както е в случая с другите общи бюджети на алианса.

ЕС трябва бързо да приеме Украйна за свой член и да ѝ помогне да модернизира и развие икономиката си.

Ако Русия изпълни тези условия, Западът постепенно ще отмени санкциите. Те ще бъдат напълно отменени, когато Украйна стане член на НАТО и ЕС.

Тези стъпки, а не половинчатите мерки на администрацията на Байдън, ще сложат край на конфликта, ще установят траен мир, ще гарантират, че Европа ще понесе тежестта по поддържането му, и ще възстановят свободата и сигурността на континента.