Reuters разкри евтин руски капан за ПВО на Украйна
Киев вложи енергия във вътрешното производство на дронове, за да намали разликата между своите ударни способности и тези на Москва
Русия започна да включва нови, евтино произведени дронове в своите далечни атаки срещу Украйна, за да се опита да идентифицира противовъздушната отбрана, да заснеме всякакви щети и да действа като примамка, каза украински военен разузнавач, цитиран от Reuters.
Двата нови типа дронове, които Русия е използвала при пет атаки с дронове през последните две до три седмици, включително една нощна атака в четвъртък, са произведени от материали като пенопласт и шперплат, каза служителят.
Единият тип носи камера и SIM карта на украински мобилен телефон, за да изпраща изображения обратно на руската армия, пише "Труд".
„Те идентифицират къде са позиционирани нашите мобилни групи, къде са картечниците, които могат да ги унищожат. Те се опитват... да получат картина къде са разположени всичките ни средства за противовъздушна отбрана“, каза Андрий Черняк, говорител на военна шпионска агенция .
Създадените от Иран атакуващи дронове Shahed, които летят до целта си и се взривяват при удар, се превърнаха в основна част от руските въздушни атаки, откакто започнаха да се използват през първата година от пълномащабното нахлуване на Русия, започнало през февруари 2022 г.
Украйна, която апелира към Запада да предостави повече средства за противовъздушна отбрана, за да отблъсне засилените руски въздушни удари по нейните енергийни съоръжения от март, упорито се опитва да скрие местоположението на своите системи за противовъздушна отбрана.
„Новите руски дронове с камери не носят експлозиви, но много приличат на обикновените дронове Shahed и летят с групи от тях”, каза Черняк. „Вторият нов тип дрон не съдържа експлозивен заряд или има само малък заряд и се използва като примамка.”
Тъй като той е практически неразличим от обикновен атакуващ дрон от земята, той все още трябва да бъде свален, разкривайки къде са разположени системите за противовъздушна отбрана на Украйна.
Той каза, че новите дронове вероятно струват едва 10 000 долара всеки въпреки големия им обхват, което ги прави много по-евтини за производство от ракетите за противовъздушна отбрана.
„Дроновете могат да летят и на височина от 1000 м (3000 фута), което ги поставя извън обсега на картечници и автоматични пушки”, каза той.
Инвазията на Русия в Украйна послужи като тестова площадка за технология за водене на война с дронове, като и двете страни широко използват атакуващи и разузнавателни дронове на бойното поле.
Киев вложи енергия във вътрешното производство на дронове, за да намали разликата между своите ударни способности и тези на Москва, организирайки атаки с дронове на далечни разстояния срещу руски цели, включително петролни рафинерии.