Светът е на тръни! Ислямска държава се възражда
По време на среща на НАТО в сряда държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен отбеляза, че остава жизненоважно „джихадисткият халифат от Даеш да не бъде възкресен“
Очаква се високопоставени дипломати от Турция, Русия и Иран да се срещнат в Катар, за да обсъдят драстичниге промени във фронтовите линии в 13-годишния граждански конфликт в Сирия.
Срещата ще се проведе в кулоарите на форума в Доха, ежегодно събитие, което привлича висши служители, академици и бизнес лидери от повече от 150 страни, за да обсъдят общи проблеми.
Външният министър на Турция Хакан Фидан "ще се срещне с руския и иранския министри за среща в рамките на процеса от Астана" в кулоарите на форума, заяви източник от външното министерство пред агенция Франс прес, цитиран от "Марица".
Русия и Иран, които подкрепят сирийския президент Башар ал-Асад, стартираха преговорния процес в казахстанската столица Астана през 2017 г., заедно с Турция, която подкрепя някои от бунтовническите фракции. Тяхната цел беше да намерят политическо решение на проблема.
Русия и Турция успяха да постигнат прекратяване на огъня през 2020 г., което до голяма степен потуши боевете, оставяйки на Асад контрол над всички големи градове и около 70% от сирийската територия.
Но в офанзивата през изминалата седмица ислямистките бунтовници Хаят Тахрир ал-Шам (HTS) превзеха втория по големина град в Сирия, Алепо, и продължиха да превземат Хама, приближавайки се все по-близо до третия по големина град в Сирия, Хомс.
Руският президент Владимир Путин разговаря през седмицата с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, настоявайки за „необходимостта да се прекрати агресията срещу сирийската държава“.
Ердоган изрази подкрепата на Турция за териториалната цялост на Сирия, но подчерта задължението на правителството на Асад да се „ангажира в политическите решения“ на кризата.
Турция, която не иска независимо кюрдско образувание в Североизточна Сирия, отдавна подкрепя Сирийската национална армия, коалиция от въоръжени опозиционни групи, която е в противоречие с подкрепяните от САЩ Сирийски сили (SDF) - военен съюз, воден от кюрдите която е основен партньор на САЩ в борбата срещу терористичната групировка "Ислямска държава", известна още като Даеш.
Русия, която промени хода на войната в полза на Асад преди години, като предостави въздушна мощ, сега е раздвоена от нападението си срещу Украйна, докато Иран, друг ключов поддръжник на Асад, е отслабен от войната на Израел срещу неговите подставени лица в Ливан и Газа.
Компромис от Асад
Докато някои бивши американски служители с опит в региона твърдят, че напредъкът на бунтовниците от HTS може да принуди Асад и неговите поддръжници да направят компромис, други не са толкова сигурни, коментира Гласът на Америка (ГНА).
„Не мисля, че Москва е готова да приеме края на правителството на Башар Асад“, твърди бившият посланик на САЩ в Сирия Робърт Форд. „Мисля, че Иран също иска Асад да оцелее.”
Джеймс Джефри, бивш посланик на САЩ в Турция и бивш специален представител за ангажимента в Сирия, уточни, че падането на Алепо е голям удар за Асад и че иранската и руската подкрепа може вече да не е достатъчна, за да си го върне.
Пенсионираният генерал Джоузеф Вотел, началник на Централното командване на САЩ от 2016 до 2019 г., посочи, че нито Русия, нито Иран искат да рискуват да компрометират стратегически позиции в региона.
„Сирия осигурява на Русия плацдарм в Близкия изток и достъп до южни пристанища“, отбеляза Вотел пред ГНА, имайки предвид руското военноморско пристанище Тартус на средиземноморския бряг на Сирия, заедно с военновъздушната база Хмеймим близо до Латакия.
„За Иран е от решаващо значение да запази така наречения шиитски полумесец“, добави той, описвайки предимно шиитска мюсюлманска област, простираща се от Техеран през Ирак и Сирия до Бейрут. „Загубата на този достъп и контрол би била много важна за тях.“
Турция, от своя страна, е загрижена за всяко развитие, което би засилило кюрдските сили в Сирия, които тя смята за свързани с ПКК - определена от САЩ и ЕС за терористична организация, която организира атаки в Турция.
Няколко дни след началото на офанзивата на HTS избухнаха сблъсъци между подкрепяната от Турция Сирийска национална армия и подкрепяните от САЩ SDF.
„Когато става въпрос за кюрдите, Турция има сериозни опасения за собствената си сигурност, което ние със сигурност сме признали и се опитахме да работим с тях, за да смекчим всеки от рисковете, които те смятат, че са изложени срещу тях“, подчерта Вотел.
Завръщане на бежанците
Анкара, която е домакин на 3 милиона сирийски бежанци от войната, също търси условия, които биха улеснили връщането на повечето от тези хора в Сирия.
„Ако има бързо прекратяване на огъня и нямаме големи руски бомбардировки, освобождаването на Алепо е възможност за стотици хиляди сирийски бежанци да напуснат Турция и да се върнат по домовете си“, отбеляза Форд.
В Сирия има близо 900 американски войници, които подкрепят SDF в битката им срещу бойците на Даеш.
Говорителят на Белия дом по националната сигурност Шон Савет заяви миналия уикенд, че последните сътресения в Сирия са възникнали от отказа на Асад да участва в политически процес и зависимостта му от Русия и Иран.
Според Форд контролът над Алепо не е особено важен за американските интереси, стига да не предизвика нов прилив на бежанци.
„Турците, разбира се, не искат нова бежанска нълна“, допълни той. Така че изглежда, че колкото по-скоро има прекратяване на огъня, толкова по-добре.
Друго основно безпокойство за Вашингтон е възраждащата се Ислямска държава, която може да се възползва от хаоса в Сирия.
По време на среща на НАТО в сряда държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен отбеляза, че остава жизненоважно „джихадисткият халифат от Даеш да не бъде възкресен“.