The Telegraph: Китай подготвя армада от необичайни съдове за нахлуване в Тайван
Китайската армия има недостиг на военни десантни кораби, необходими за извършване на широкомащабна морска инвазия
Китай подготвя армада от фериботи и цивилни кораби за нахлуване в Тайван. Това става на фона на засилваща се кампания за натиск върху островната държава от страна на Пекин, пише The Telegraph.
Експертите отбелязват, че Китайската народноосвободителна армия наистина има недостиг на военни десантни кораби, необходими за извършване на широкомащабна морска инвазия. Те обаче могат да бъдат заменени от цивилни кораби, включително десетки гигантски фериботи, всеки от които може да транспортира стотици бронирани машини.
Рей Пауъл, директор на проекта SeaLight, който изучава ситуацията в сивата зона на Южнокитайско море, отбелязва, че морския десант под вражески огън е един от най-трудните видове военни операции.
Според неговото мнение гражданските фериботи обикновено биха били лош избор за такава мисия, но те биха могли да бъдат използвани за транспортиране на войски масово през Тайванския пролив, след като крайбрежната защита на Тайван е унищожена, или за пробиване на защитата на острова просто чрез използване на голям брой десантчици.
Както отбелязва The Telegraph, въоръжените сили на Тайван са значително по-малки от китайската армия, но имат допълнителното предимство на трудния планински терен на крайбрежието на Тайван и коварния Тайвански проток от 110 мили, който разделя острова от континенталната част на Китай.
ВМС на Китай вече разполага с най-големия надводен флот в света и също така е построил десетки кораби с двойно предназначение, способни да действат както в мирно време, така и във война. Преди десет години Пекин издаде технически "насоки" за корабостроителите, изискващи новите граждански плавателни съдове да бъдат подходящи за военна употреба.
Китайските държавни медии рекламират усилията от години, като редовно възхваляват участието на фериботите във военни учения, където китайската армия практикува десанти през морето.
Том Шугарт, анализатор в мозъчния тръст Center for a New American Security, изчисли през 2022 г., че гражданските кораби на Китай могат значително да увеличат тонажа на военнотранспортния флот. Благодарение на това китайските сили като цяло са в състояние да транспортират около 300 000 войници и оборудване през Тайванския проток за около 10 дни.
„Както тайванските, така и американските разузнавателни агенции трябва да започнат да наблюдават ключовите цивилни кораби на Китай по същия начин, по който наблюдават неговите военноморски кораби“, казва експертът.
Превод и редакция: БЛИЦ