War on the Rocks каза би ли успяла китайската блокада на Тайван
Подобна блокада почти сигурно би довела до военна намеса от страна на САЩ и Япония
Континентален Китай едва ли ще се реши на блокада на Тайван, която може да бъде представена като алтернатива на изпращането на войски, пише американският аналитичен ресурс War on the Rocks.
Дори самият факт на започване на подобна блокада се очаква да доведе до преразглеждане на статута на Тайван от страна на САЩ, насърчавайки привържениците на решителни стъпки като признаването на независимостта на острова.
Освен това подобна блокада почти сигурно би довела до военна намеса от страна на САЩ и Япония, а такъв конфликт, както твърди изданието, Китай определено не би могъл да спечели.
Икономиката и хората на Тайван със сигурност ще пострадат в резултат на блокадата, но ресурсите, с които разполага самият остров, често се подценяват – пише в изданието.
Въпреки че Тайван внася храна на стойност почти 21 милиарда долара всяка година, особено американски месни продукти, островът също има свой собствен селскостопански сектор; добива много собствен ориз, зеленчуци и плодове. А в местните реки има изобилие от риба.
Така дори Китай да наложи блокада на вноса на храни на острова, тайванците ще могат да се изхранват – гласи текстът на War on the Rocks.
Въпреки че островът е пряко зависим от вноса на енергия, той няма проблема със студените зими, които харчат много гориво. Освен това Тайван разполага със собствени водноелектрически централи, атомни електроцентрали и възобновяеми енергийни източници. Въпреки че повечето атомни електроцентрали вече не работят, няма проблем да бъдат пуснати отново.
Твърди се обаче, че няма нито един относително скорошен прецедент на държави или дори просто градове, които да се предават на външен враг единствено поради икономически упадък.
Китай просто няма скорошни и убедителни исторически примери, че икономическата блокада на Тайван може да доведе до капитулация на местното правителство – се посочва в материала на War on the Rocks.
Възможно е и силово прекъсване на блокадата от САЩ и други западни сили.
Тогава Китай ще бъде изправен пред избор: да ангажира американската армия, с перспективата за ескалация до глобална война, или да се оттегли и да приеме унизително политическо и военно поражение – пише ресурсът.
Освен това се посочва, че Тайпе също е готов да създаде проблеми за корабоплаването на Пекин, чиито най-важни пристанища се намират в обсега на разработената от тайванците свръхзвукова крилата ракета „Чинг Тиен“.