Във всяка детска стая цари бъркотия. И понеже това е НЕГОВАТА стая - хлапето само трябва да създаде ред и да го поддържа. А вие хитро да помогнете, защото това не е любимото му занимание. То предпочита да разхвърля и чудно как, но в този хаос успява да намери точно онова лего човече, което му липсва за играта в момента. И колкото и играчки да има на купчинки по всички посоки на стаята, безгрешно се ориентира, пише noviteroditeli.bg.

Така че това, което вие определяте като безпорядък, за детето вероятно е някакъв вид ред.

Без прекалено да настоявате, го запознайте с вашите правила.

1. Тематични кутии

Не е добра идея да редуцирате броя на играчките и да изхвърлите някои "ненужни", дори и да го направите тайно, когато детето не е край вас, а да речем е в детската градина.
Хлапетата имат невероятното шесто чувство и щом се приберат, започват старателно да търсят точно тази играчка, която сте „бракували“. Дори преди това с месеци да не са се сещали за нея.

По-разумно е заедно да сортирате играчките по вид или по някакъв принцип.
В едни кутии да сложите спортните колички, в други – безбройните части на конструктора, в трета – костенурките нинджа, в четвърта – миньоните ...

Направете заедно упражнението веднъж, след това подсещайте детето, като обяснявате, че така играчките винаги ще са му под ръка и няма да се загубят.

2. Заедно е по-забавно

Покажете как се прибират нещата, като вие също се захванете с работата.
Може да обявите състезание: „Кой пръв ще прибере топките в коша“.

Децата обожават да са първи

3. Конкретни задачи

Вместо да повтаряте като развалена плоча: „Хайде почисти“, „Събери играчките“, дайте конкретни указания: „Прибери камиончетата в големия кашон. Той ще им е гараж за през нощта“.

Обяснявайте точно какво какво искате да направи детето, като не пропускате и да го хвалите. Колкото и малък да е успехът в началото.
„Ето сега стаята ти е подредена и може дори да поканим гости“ - подобна оценка няма как да не зарадва и да насърчи вашия палавник.

4. На етапи и между другото

Когато свърши да рисува, нека детето прибере боичките, преди да се насочи към друго занимание.

Това се постига по-лесно, отколкото в 8 часа преди вечеря, да се наложи да разтреби цялата стая и да прибере всичко, с което си е играло до този момент.

5. „Победи часовника“

Пробвайте с тази игра, предложена от американския психолог Джефри Уайкоф.
Когато детето влезе в „двубой“ с часовника, дори събирането на разхвърлените вещи може да се превърне в забавна игра.

Предложете му: „Ако си събереш играчките преди часовникът да звънне, ще получиш изненада – ей в онази кутия има подарък за теб!“
Когато изпълни задачата, оценете по достойнство и изпълнете обещанието си, съветва Уайкоф.

И накрая – не наказвайте детето, ако не всеки път успява да приведе стаята си в порядък. То все още не знае какво е ред, добре подредена и чиста стая.
Така че, не го наказвайте, докато не се научи, за да не убиете желанието му да опитва.