Ето кои са първите симптоми на инфаркта

При ниски температури кръвоносните съдове се свиват и това значително може да усложни картината

https://blitz.bg/zdrave/eto-koi-sa-parvite-simptomi-na-infarkta_news475711.html Blitz.bg

При студеното време кръвта става по-гъста, което е предпоставка за образуването на тромбози, които са първопричина за инфаркт на миокарда. Това каза пред БНТ кардиологът д-р Благомир Здравков.

Той обясни, че при ниски температури кръвоносните съдове се свиват и това значително може да усложни картината при пациенти с хипертония.

„Дори острият насрещен вятър може да предизвика спазъм на коронарните артерии. При младите хора организмът може компенсира, но не и при възрастните. Затова броят на инфарктите по това време на годината нараства“, заяви д-р Здравков.

Медикът разкри, че пациенти разказват, че инфарктът започва със стягаща болка в гърдите. „Болката не е режеща – може да се насочва към лявата ръка, към челюстта, към гърба. Пациентите имат позиви за гадост или повръщане. Това са много сериозни алармени сигнали и трябва да се потърси помощ. Преди това обаче трябва да се даде на пациента една таблетка аспирин с малко вода.

Той трябва да изчака медицинския екип в седнало положение. Когато се обадим на медицинския екип, трябва да кажем: "силна болка в гърдите, задух", обясни д-р Благомир Здравков.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай