Почти половината от алергичните хора у нас не са получили правилна диагноза и не подозират за наличието на алергия. Това води до големи проблеми за самия пациент и до много загуби за обществото, изтъкнаха специалисти в Световния ден за борба с астмата, цитирани от Дарик. 
У нас около 20 процента от българите страдат от алергии, като най-чести сред тях са алергичната хрема и астмата. Оказва се, че домашните животни, сред които основно кучетата, играят положителна роля за това да не се развие дадена алергия при децата.

И това е интересно - Д-р Тонка Калчева: 80 на сто от децата имат алергия към плесен, мухъл и домашен прах - още по темата четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to

Причините за появата на алергии не са в растенията и животните, а по-скоро в променената имунна система на съвременния човек, посочи един от най-добрите алерголози у нас доц. Мария Стаевска.
 
"Съвременният човек прекалено рязко му се промени начинът на живот и от там той не получава правилното обучение на имунната система. По време на бременността и в най-ранните месеци от живота на детето да бъде в максимално естествена среда. Ако се живее във ферма, на село или в голям контакт с животни. Едно време се говореше по-късно за де захранват децата с твърди храни, сегашните препоръки са 4-6 месец; да има контакт с домашните животни. А домашните животни носят бактерии и кучетата носят повече бактерии. Всъщност всичко това се носи вкъщи за ужас на настроените за стерилно отглеждане майки, но всъщност това носи здраве за децата им", посочи специалистът.
 
Ако алергичната хрема не се лекува, в 40 процента от случаите един ден тя се превръща в астма, допълни още Стаевска.
 
"До 45% от хората не получават вярна диагноза и хората не знаят, че имат алергия, просто никой не им е сложил диагноза. Това води до големи проблеми в лечението на самия пациент, нарушено качество на живот, нарушено представяне на работното място, в училище и много загуби за обществото", посочи още тя.