Тези златни японски правила ще ви държат здрави!
Японският инженер и учител по айкидо Кацудзо Ниши е роден през 1884 г. Той е било изключително слабо в здравословно отношение момче. Лекарите не са вярвали, че ще живее повече от 20 години. За да подобрят здравето му, родителите го изпратили в будистки манастир. Там той прекарал 3 години, изучавайки различни техники за медатация и боравене с меч, пише obekti.bg.
Той изчел повече от 70 хиляди литературни източника по природолечение и, прилагайки творчески наученото, създал свои собствени правила, които, според него, укрепват нашето тяло. Книгата му е публикувана през 1927 г., когато Кацудзо е на 44 години.
Днес ще ви запознаем с неговите 6 златни правила и упражнения за здравословен живот.
Да се спи на твърда постеля.
Всички знаем, че изкривяването на гръбначния стълб може да доведе до най-различни проблеми с вътрешните органи. Ето защо е особено важно да контролирате позата си ежедневно, дори когато спите. Кацудзо твърди, когато сме изправени както трябва, сме с около 2 см по-високи от обикновено. А това се отразява благотворно както на храносмилателната ни система, така и на кръвообръщението ни.
И това е интересно: Тялото ви моли за помощ! Ето какви са признаците на проблем и как да го разрешите - четете тази и още полезни новини на zdrave.to
За възглавница да служи твърда кръгла възглавничка, която се поставя под шията в областта на третия и четвъртия шиен прешлен.
Първоначално може и да не ви е особено удобно с нея. Можете да я увиете в няколко кърпи, които постепенно да махате с течение на времето.
Упражнение “златната рибка”
За да започнете, легнете по гръб на пода или на твърдо и равно място. Повдигнете ръце максимално нагоре и изтеглете максимално гръбначния стълб.
Краката трябва да са също изпънати, а глезените оставете под ъгъл 90 градуса, така че пръстите ви да гледат към тавана.
Първоначално може да направите няколко разтягащи движения в различни посоки с цел да отпуснете максимално мускулите. За целта изтеглете двете ръце надясно и приплъзнете едновременно с това и дясното ходило в същата посока, задържайки за 5-7 секунди. Направете същото, но изтегляйки ръцете наляво и придвижвайки лявото ходило в същата посока. Повторете това 5-7 пъти за всяка страна.
Когато приключите с подготвителната част, сложете ръце зад тила и се подгответе за самото упражнение. За целта притиснете цялото тяло към пода, а пръстите на краката насочете в посока към главата. От това положение започнете да правите леки поклащания (вибрации) с цялото тяло наляво и надясно, наподобяващи плуването на риба.
Увеличавайте постепенно амплитудата на вибрациите, като се стремите гръбначният ви стълб да не променя позицията си. Правете това 1-2 минути.
Това упражнение е в състояние да подобри състоянието на гръбначния стълб в много кратки срокове и е особено полезно за хора, работещи статична работа, страдащи от обездвижване и проблеми с гърба. То спомага за подобряване на стойката, деблокиране на прешлените на гръбначния стълб и възстановяване на баланса и тонуса на мускулите. В резултат на това се намаляват болката и дискомфорта в гърба, а в дългосрочен план се подобрява самочувствието и цялостното здраве. Ефективността на упражнението се увеличава значително, ако то се изпълнява редовно, най-добре в комбинация с останалите правила на Системата Ниши.
Упражнение за капилярите. Легнете по гръб, главата е върху твърда възглавница. Изтеглете ръцете и краката нагоре, перпендикулярно на пода, след което започнете да ги тресете, да вибрирате с тях.
Упражнение “съединяване на дланите и ходилата”. Първа част. Легнете по гръб, ръцете са върху гърдите. Разтворете дланите, съединете възглавничките на пръстите /те сочат нагоре/, натиснете ги и ги отпуснете; повторете няколко пъти. След това започнете да движите ръцете със съединени пръсти напред и назад, все едно разрязвате тялото. Втора част. Продължавайки да лежите по гръб, повдигнете краката нагоре над тялото. Съединете ходилата и ги движете напред и назад 10 пъти на разстояние, което е един път и половина по-голямо от дължината на ходилото. След това, съединявайки дланите и ходилата, останете в покой от 5 до 10 минути.
Упражнение за стомаха и гръбначния стълб
Функцията на това упражнение е да възстанови киселинно-алкалния баланс в организма. Също така, прилагането му има благоприятен ефект върху умствената енергия. Можете да видите неговото изпълнение във видеото.