Защо се раждаме със 100 допълнителни кости?

Черепът на новороденото също не е напълно оформен

https://blitz.bg/zdrave/zashto-se-razhdame-sas-100-dopalnitelni-kosti_news1146597.html Blitz.bg
© G_Masters / Pexels

Човешките бебета се раждат с по-голям брой кости в сравнение с възрастните хора — обикновено между 275 и 300, докато напълно развития човешки скелет съдържа около 206 кости.

Тази особеност е свързана с начина, по който протича раждането. За да може новороденото да премине през сравнително тесния родилен канал, тялото му трябва да бъде изключително гъвкаво и адаптивно. Именно затова много от костите при бебетата не са напълно втвърдени и са съставени частично от хрущялна тъкан.

Черепът на новороденото също не е напълно оформен. Той се състои от няколко отделни части, които са свързани чрез меки участъци, известни като фонтанели.

Тези „меки места“ позволяват на костите на черепа леко да се припокриват и да променят формата си по време на раждането, което улеснява преминаването през родовия канал. Освен това фонтанелите дават възможност за бързия растеж на мозъка през първите месеци и години от живота.

Какво се случва след това с течение на времето с тези кости вижте на Zdrave.to

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай