Доц. д-р Христо Хинков, д.м., е психиатър, директор на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА). Занимава се с изследователска и методична дейност по реформирането на психиатричната помощ.

В Закона за здравето е записано, че психично болните се лекуват при условия, равни с тези на пациентите с други заболявания. Само че обществото все още се страхува от тях и очаква тяхното лечение да е както в миналото - дългосрочна  изолация. 

Ето какво сподели по този повод доц. Хинков за читателите на в. “Доктор”. 

- Доц. Хинков, има ли проблем в оказването на психиатрична помощ в условията на пандемия от Ковид-19?

- През пролетта най-често се обострят биполярните разстройства и манийни състояния, които водят до неконтролирано поведение. Такива хора се нуждаят от хоспитализация. Ако попаднат в психиатрична клиника и покажат грипоподобни симптоми, указанието е да бъдат насочвани към психиатричните отделения в многопрофилни болници (в България те са 19), тъй като там има възможност пациентите да се лекуват и от психичното, и от инфекциозното заболяване. Защото в психиатриите от общ тип няма възможност за консултация с интернист, с пулмолог, нито могат да се направят медицински изследвания.

Цялото интервю, четете в zdrave.to